Výlet 7. B – Kutná Hora
V úterý 2. 6. 2026 jsme se se žáky 7. B v ranních hodinách vydali vlakem na cestu do Kutné Hory. Město nás přivítalo pěkným slunečním počasím a my vyrazili na naši první zastávku do Českého muzea stříbra, kde jsme absolvovali II. prohlídkový okruh. Ten přibližuje celý proces středověké těžby, zpracování surového stříbra a technologii ražby mince. Vybaveni helmou se svítilnou a hornickou halenou s kápí, tzv. perkytlí, jsme také prošli asi 250 m dlouhou částí původního středověkého dolu. Dalším bodem na programu byl klenot pozdní gotiky chrám svaté Barbory. Nejdříve jsme obdivovali vnitřní prostory – klenby, oltáře, vyhlídku z empor a poté si obešli chrám i zvenku. Naše putování jsme ukončili prohlídkou královské mincovny Vlašský dvůr, kde si každý mohl vlastnoručně vyzkoušet ražbu pražského groše. Poté už nás čekala pouze cesta domů s několika přestupy včetně občerstvení na nádraží v Kolíně.
Třídní učitelka G. Reslerová













