Svět techniky v Dolních Vítkovicích

V květnu 2024 se mnoho našich žáků zúčastnilo vědeckotechnické soutěže MICROTELA, na kterou se dlouhodobě připravovali ve škole i doma. V multifunkčním centru LArt potom prezentovali před odbornou porotou výsledky své práce. A úspěch se dostavil, 20 žáků z Dobráku získalo hlavní cenu – zájezd do unikátního centra v Dolních Vítkovicích. Ve středu 9. října v 10 hodin jsme vstupovali do Malého světa techniky U6, které je inspirováno knihami a nápady J. Verna. Mohli jsme prozkoumat ponorku Nautilus, vyzkoušet potrubní poštu, prožít start v kosmické raketě, řídit auto, motorku, či vyzkoušet si, jaké to je, když křečci běhají v kolotoči… Všechny exponáty jsou interaktivní a přímo vybízejí návštěvníky k tomu, aby si vše osahali, vyzkoušeli a pochopili jejich fungování. Čas rychle uběhl a odcházeli jsme na vynikající oběd do nedaleké restaurace. Potom jsme navštívili populárně naučné centrum Velký svět techniky, jehož tvůrcem je známý architekt Josef Pleskot. Za charakteristickou nepřehlédnutelnou zrcadlovou fasádou se skrývají interaktivní expozice Svět vědy a objevů, Svět civilizace a Svět přírody. Děti s nadšením zkoušely další a další zábavné i poučné atrakce, „natáčely“ počasí pro Déčko, využívaly umělou inteligenci, ale také si mohly zahrát parahokej a mnoho dalšího. Mohla bych vyjmenovat desítky exponátů, atrakcí, ale vždy bych na některé zapomněla. O půl čtvrté jsme odjížděli z Ostravy, bohužel cesta zpět se trochu protáhla, ale to nám nezkazilo dnešní den. Zájezd se nám moc líbil, byl velmi dobře zorganizovaný a mnozí z nás by rádi znovu navštívili toto unikátní centrum. Děkujeme Městu Lanškroun a Společenství firem Lanškrounska.

Za účastníky z Dobráku Dana Krátká