Informace k přijímání žáků do 1. třídy pro školní rok 2024/2025

zapis-2024-1.png

zapis-2024-2.png

Maškarní karneval

Dne 8. března 2024 jsme ve školní družině oslavili poslední den před jarními prázdninami maškarním karnevalem. Ve 13:00 hodin se v prostorách školní družiny sešly děti v různorodých maskách, od roztomilých zvířátek a princezen až po odvážné piráty. Společně jsme se vydali na promenádu do školní jídelny, doprovázeni veselou hudbou a očekáváním příjemného odpoledne.

V každé třídě družiny a na chodbě jsme pro děti připravili různé soutěže a úkoly. Děti se zapojily do skládání puzzle klanů, malování pavouka na tabuli poslepu, házení na cíl do pusy figury klauna, hledání pavoučků, skákání v pytli s překážkami, trefování pingpongového míčku do kelímku, podlézání pavučinou a samotné tvoření. Za každý splněný úkol děti získaly razítko na veselé kartičce s klauny, které jim představovaly symbol úspěchu a radosti.

Děti si odpoledne v maskách náležitě užily a na závěr si odnesly malou sladkost spolu s drobnou odměnou. Těšily se na příjemné prožití nadcházejících jarních prázdnin.

Vychovatelky ŠD

Recitační soutěž

Letos jsme s organizací školního kola recitační soutěže neotálely. Věděly jsme, že máme mezi přihlášenými dobrovolníky šikovné a nadějné recitátory, a tak jsme se v příjemném prostředí auly polytechnického centra sešli již v úterý 27. února.

Soutěžilo se opět ve dvou kategoriích. Tentokrát ovšem mladší žáci jednoznačně zastínili ty starší, a to počtem účastníků i uměleckými výkony. Nejvíce nás ohromili recitátoři z 6. tříd. Vybrat mezi nimi vítěze nebylo vůbec jednoduché. Nakonec se porota složená z vyučujících českého jazyka a dvou žáků z 9. B rozhodla takto: na 1. místě se umístila Tereza Zelinková z 6. B s básní První dopis mamince od Jaroslava Seiferta, 2. místo obsadil Jiří Mareš z 6. A s básní Popelka od Miloše Kratochvíla. Třetí místo patří Michaele Liškové za přednes básně Moje tužka ušatá od Jana Vodňanského.

Porota udělila i tři zvláštní ceny. Diplom za odvahu získal ukrajinský žák Jura Riško za recitaci české básně Odemyky zamyky od Jiřího Žáčka. Další dvě ceny získali Ella Rybová a Tobiáš Topinka, kteří v nepočetné kategorii starších žáků předvedli velmi příjemné výkony.

Všem dětem děkujeme za snahu, účast a odvahu a budeme se těšit na umělecké přednesy Terezky Zelinkové a Jirky Mareše, kteří budou naši školu reprezentovat na oblastní přehlídce dětských recitátorů v Ústí nad Orlicí 21. března 2024.

Za učitelky českého jazyka N. Semerádová

Lyžařský kurz 2024

Rozhodnutí, zda vyrazit na lyžařský kurz, se stává vzhledem k opakujícímu se nedostatku sněhu v našich končinách rok od roku těžším. Ani letos tomu nebylo jinak. Přes toto riziko vyrazilo 40 žáků sedmých tříd z naší školy na „lyžák“ do Janoušova u Šumperka. Díky nedalekému skiparku v Červené Vodě se podařilo vyřešit i nedostatek sněhu.

V pondělí proběhlo rozřazení do družstev na hřišti v Janoušově, od úterý odvážel žáky skibus do tohoto areálu a zase zpět do Janoušova, kde následoval především oběd, odpočinek a poté přednášky a zábava. Lyžařský areál v Červené Vodě nabízí dvě nejdelší sjezdové tratě Orlických hor, ale i kvalitní svah pro začínající lyžaře. Díky tomu nebyl problém s výukou lyžování u pokročilých lyžařů a ani u začátečníků. Jistě pro všechny bylo velmi příjemné využívání čtyřsedačkové lanovky, která je vyhřívaná a sedačky má kryté „bublinou“ chránící lyžaře při méně příznivém počasí.

Děti získaly nejen nové lyžařské dovednosti, ale odvezly si i spoustu příjemných zážitků ze společného pobytu.

Okresní kolo zeměpisné olympiády

Po školním kole zeměpisné olympiády, které se konalo 24. ledna 2024 a zúčastnilo se ho celkem 22 žáků druhého stupně ve třech kategoriích, se tři nejlepší žáci vydali do kola okresního. To se konalo ve středu 21. 2. 2024 tradičně na ZŠ v Libchavách. Také letos se testovaly 3 typy znalostí a dovedností: 1) práce s atlasem, 2) písemný test geografických znalostí (práce bez atlasu), 3) praktická část – třídění a zpracování informací a dat. Celkem mohli žáci dosáhnout 100 bodů.

V kategorii A (6. ročník ZŠ + 1. ročník osmiletých gymnázií) soutěžil Vojtěch Krátký z 6. B a byl velice úspěšný! Získal celkem 94 bodů a obsadil 1. místo ze 17 účastníků s postupem do kola krajského. V kategorii B (7. ročník ZŠ + 2. ročník osmiletých gymnázií) sbírala zkušenosti Natálie Mikulová ze 7. A, která skončila na 14. místě z 19 soutěžících. V kategorii C (8. + 9. ročník ZŠ, 3. + 4. ročník osmiletých gymnázií) své znalosti testoval Filip Resler z 9. A, který se umístil na 10. místě z 22 žáků.

Všem děkujeme za vzornou reprezentaci školy a Vojtovi přejeme hodně úspěchů v krajském kole v Pardubicích.

Mgr. Gabriela Reslerová