Vážení rodiče,

ve dnech 27. a 28. února 2020 bude Kino Lanškroun promítat dokumentární film V síti. Široké veřejnosti bude nabídnuta neupravená verze nevhodná divákům do 15 let (na plakátu je však uvedeno mládeži do 12 let nevhodné). Pokud ale budete mít zájem zhlédnout film s vašimi dětmi, které jsou mladší než 15 let, bude to podle slov pana Tomáše Kopeně možné.
Dne 19. března 2020 zhlédnou žáci naší školy (dívky i chlapci ze 7. – 9. třídy) upravenou verzi V síti: Za školou. Dokument je doplněn o praktické návody a komentáře tří hereček (protagonistek filmu), které si zkušeností se sexuálním obtěžováním na internetu samy prošly, a je vhodný pro mládež od 12 let.
Tímto dokumentem byla odkryta jen špička ledovce závažného problému, který se, bohužel, na sociálních sítích běžně děje. Je potřeba o této hrozbě s dětmi mluvit dříve, než se něco děje.

Mgr. N. Semerádová, metodik prevence

 

 

 

 

.

 

Školní kolo pěvecké soutěže

Už je tu zase únor a s ním naše tradiční pěvecká soutěž třídních kolektivů. Děti nenechaly nic náhodě a pilně trénovaly svá budoucí vystoupení téměř od Vánoc. Letošní školní kolo proběhlo 21. února 2020. Všichni se velice snažili, svůj zpěv doplnili různými maskami, kostýmy, kulisami, hudebním i pohybovým doprovodem, prostě do svých vystoupení dali všechno. Porota ve složení: pí vychovatelka Petra Dostálová, pí ekonomka Kateřina Kocandová, pí asistentka Nikola Zavřelová, zástupce školního parlamentu Anna Vlčková a vylosovaní zástupci jednotlivých kategorií to měla opět velmi těžké. Vybrat z každé kategorie pouze jednu třídu, která nás bude reprezentovat na pěveckém festivalu v naší družební škole v polském Dzierzoniowie, je opravdu fuška. Radostné „hurááá“ si letos mohly zakřičet děti ze třídy III. B (píseň Teta Sylva) a VI. B (píseň Vstříc nekonečnům). Všechny děti se velmi snažily. Velká pochvala patří nejen jim, ale i učitelkám, které je na soutěž připravily, a všem, kteří pomohli s organizací soutěže. Vítězům blahopřejeme a těšíme se na další ročník.

MAKOŠ

 

 

 

.

 

Okresní kolo olympiády v anglickém jazyce

Rok se sešel s rokem a na dva žáky naší školy čekal nelehký úkol – obstát v okresním kole olympiády v anglickém jazyce. Těmi dvěma žáky mám na mysli Damiána Slanaře ze 7. A a Sofii Marcovou z 8. B. Očekávání byla veliká jak ze strany dětí, tak i učitelů.
A tak jsme ráno 18. února 2020 společně vyrazili do našeho okresního města Ústí nad Orlicí. Po nutné prezenci na žáky čekal poslechový a lexikální test. Damián je mladší, proto soutěžil v kategorii I. A, Sofie v kategorii II. A. Následovalo vytrvalé čekání na ústní pohovor s porotou.  Sofie přišla na řadu jako devátá, Damián až třináctý a nervozita každou minutou sílila.
O půl 12. byli všichni účastníci olympiády vyzkoušeni. V mladší kategorii se utkalo 14 žáků, ve starší se sešlo 19 konkurentů. A jak dopadla naše želízka v ohni? Damián nám udělal velikou radost. V nelehké soutěži získal 5. místo s vědomím, že od třetí příčky zůstal vzdálen jen o jeden a půl bodu.  Sofie bohužel obsadila až 14. místo. Třeba jí příští rok zůstane štěstí víc nakloněno.
Oběma žákům děkujeme za reprezentaci a přejeme hodně úspěchů v dalším studiu angličtiny.

Mgr. N. Semerádová

 

 

 

.

 

Dobráček - setkání předškoláků

Setkání předškoláku a další kontinent, se kterým se děti seznámily, to byl program na čtvrteční odpoledne 6. února 2020.
Budoucích prvňáčků se opět sešlo hodně. Všichni se těšili na povídání o dalším kontinentu, tentokrát je čekala Austrálie. „Cestovací“ básnička nám pomohla přenést se přes půlku světa a na interaktivní tabuli jsme sestavili název kontinentu, prohlédli zvířecí obyvatele - koalu, klokana a ptáka kivi. Spočítali jsme je a potom si děti procvičily angličtinu i barvy. Chybět nesměla ani pohybovka, děti se proměnily v klokany a na chodbě si zaskákaly v pytli.
V závěru jsme nezapomněli dolepit mapy do cestovatelského deníku a také jmenovky na velkou mapu světa.

Jana Kmentová

 

 

.

 

Lyžařský kurz v Janoušově 2020

Lyžák byl pro mnohé z nás jakousi zkouškou, ať už strachu při zdolávání svahu nebo spolupráce nejen při vytváření večerního programu. Myslím, že budu mluvit za všechny, když zmíním, že jsme nabyli mnohých zkušeností, co se týče našich lyžařských dovedností. Osobně si myslím, že když nepočítám problém s velkým počtem účastníků, byl lyžák naprosto perfektní. Vím, že tento názor mnozí z účastníků nesdílí, jenže sama za sebe mohu směle oznámit, že učitelé jakožto organizátoři udělali vše, co bylo v jejich silách, a díky tomu naše třídy měly tu skvělou možnost mít lyžařský kurz se špičkovým vedením.
Je jasné, že zde bylo pár věcí, jež mi zážitek z lyžáku podstatně zhoršily. Počasí, které se první den podobalo typickému londýnskému dni, nebo dříve zmíněný problém se v takto hojném počtu na čemkoli dohodnout. I přes tyto nepříjemnosti jsem si lyžák naplno užila a jsem ráda, že jsem měla možnost dobře poznat i další třídu, k čemuž jsem doteď neměla příležitost.
Jelikož se první den na našem pobytu neobjevil sníh, přesunuli jsme se na Bukovou horu, kam jsme po zbytek pobytu dojížděli.

Žákyně 7. třídy

 

 

.

 

Copyright (c) ZŠ Dobrovského 630, Lanškroun. All rights reserved.