Informace k přijímání žáků do 1. třídy pro školní rok 2023/2024

zapis 2023

 

 

Projektový den chemie v devátých třídách

V pátek 24. 3. 2023 proběhly v devátých třídách laboratorní práce z chemie. V rámci těchto hodin si žáci vyzkoušeli vyrobit sliz s využitím lepidla Herkules, potravinářského barviva a dalších materiálů, dále si také udělali pokus Faraonovi hadi pomocí cukru, jedlé sody, ethanolu a dalších materiálů. Oba pokusy se žákům velmi vydařily. Nakonec se žáci podívali na sublimaci jodu. Laboratorní práce dětem přiblížily chemii jako vědu zajímavou a zábavnou. Za pomoc při realizaci projektového dne velmi děkuji Mgr. J. Krátkému.

Daniela Krátká

 

Krajský přebor základních škol v šachu

Ve středu 22. března 2023 se hrálo ve fabrice ve Svitavách krajské kolo Přeboru základních škol v šachu. Do kategorie 1. – 5. tříd se probojovala i čtveřice hráčů z naší školy. Už samotný postup do krajského kola byl velkým úspěchem pro Michala Rejnka, V.A, Čestmíra Smejkala, IV.A, Míru Kuťáka a Jáchyma Kolomého, oba ze III.A. Hrálo se švýcarským systémem na 7 kol s tempem 2 x 15 minut + 5 sekund za tah. Naši chlapci se do hry pustili s velkým nasazením, ale nakonec se umístili na 10. místě z celkového počtu 14 družstev. Michal získal jeden bod, Čestmír s Mírou po čtyřech bodech a Jáchym 3 body.
Malým šachistům děkuji za reprezentaci Dobráku a doufám, že i v příštím školním roce se šachového přeboru zúčastní.

D. Krátká, řed. školy

 

Království vody

Během tří středečních odpolední nás navštívila paní Stejskalová z DDM Damián, aby děti provedla výukovým programem „Království vody“, které si pro ně připravila.

Děti mohly vidět rozdíly hustoty teplé a studené vody, značení vody, název naší planety, vznik deště a koloběh vody, kreslení, stříhání a skládání kytiček – pokládání na vodu a jejich rozkvět. Vyplnění pracovních listů bylo pro děti velmi zábavné a naučné. Dozvěděly se zajímavosti o sladké, slané, pitné a minerální vodě. Nakonec se seznámily s tím, jak samy mohou šetřit vodou.

Moc děkujeme DDM Damián za program k Světovému dni vody a těšíme se na další spolupráci.

Vychovatelky ŠD

 

Ponožkový den na Dobráku

Hlavním posláním ponožkového dne je obléct si na každou ponožku jinou, a tím vyjádřit podporu lidem s Downovým syndromem. I letos jsme se na Dobráku připojili.

21. 3. je Světový den Downova syndromu. Zvolené datum nemá nic společného s 1. jarním dnem, datum bylo stanoveno proto, že Downův syndrom je způsoben trisomií = ztrojením 21. chromozomu.

Downův syndrom je vrozená vada, se kterou se ročně v ČR narodí průměrně 70 dětí. „Downíky“ poznáme na první pohled - prozradí je menší podsaditá postava, zešikmené oči, kulatá hlava s plochým obličejem, široké ruce s krátkými prsty. Krom typického vzhledu způsobuje onemocnění pomalejší mentální vývoj, pro který je nejstěžejnější začlenění do společnosti. Právě proto si lidé po celém světě v tento den poruchu připomínají a nosí každou ponožku jinou. Ponožky byly jako symbol zvoleny proto, že pokud se dají patami k sobě, vytvoří dohromady písmeno X připomínající příčinu tohoto onemocnění – poruchu chromozomu X. Odlišnost ponožek pak symbolizuje odlišnost lidí s DS od těch zdravých.

My jsme se s dětmi zapojili do podpory také, mnoho dětí i učitelů a paní asistentek si dnes obléklo netradiční ponožky a vyrazili do školy. Společně jsme si vypracovali pracovní list, ve kterém se děti dozvěděly, proč Downův syndrom a proč zrovna v tento den, přečetli si úryvky z knížek o lidech s DS nebo si povídali o chlapci s DS, který žije v Lanškrouně a navštěvuje dětské hřiště.

Jana Kmentová

Copyright (c) ZŠ Dobrovského 630, Lanškroun. All rights reserved.