Úspěchy žáků
Okresní kolo Pythagoriády pro 5. ročník ZŠ

V pondělí 15. května 2017 se v Ústí nad Orlicí uskutečnilo okresní kolo matematické Pythagoriády pro 5. ročník ZŠ. Z naší školy se ho zúčastnila čtyři děvčata – Petra Šilarová, Kristýna Langerová, Veronika Reslerová a Elena Nováková. Soutěžilo dalších 29 dětí ze základních škol v Lanškrouně, Ústí nad Orlicí, České Třebové, Červené Vody, Žamberku, Chocně a Klášterce nad Orlicí. Samotné matematické klání probíhalo hodinu a výsledky jsme se dozvěděli hned na místě.

Bylo možné získat maximálně 15 bodů, což se jako jediné podařilo právě Petře Šilarové z naší školy, takže ve velké konkurenci vybojovala pro ZŠ Dobrovského 1. místo. Další dva stupínky „na bedně“ si odvezli Markéta Polanská a Jan Wawrzyczek z Červené Vody. Děti, které dosáhly 10 a více bodů, obdržely diplom pro úspěšné řešitele. Získala ho i Kristýna Langerová s 11 body. Všichni účastníci Pythagoriády dostali pamětní list a občerstvení, vítězové si vybrali hodnotné ceny.

Martina Látrová

Velký úspěch Dobráku v celostátním kole soutěže SAPERE

Ve středu 26. 4. 2017 se konalo v refektáři kláštera Emauzy v Praze finálové kolo 7. ročníku soutěže, do kterého postoupily vítězné týmy z krajských kol ve třech kategoriích. Letos se do této soutěže zapojilo více než 28 000 žáků a studentů. 14 zástupců krajů bylo rozděleno do dvou semifinálových skupin a čekalo na ně 10 otázek. První dva týmy z obou semifinálových kol postoupily do finále. Trojice našich děvčat z devátého ročníku, Kristýna Bednářová, Patricie Janíčková a Aneta Dorčiaková, po počátečním zaváhání bojovala v semifinálové skupině o postup. Zadařilo se jim a bylo z toho druhé místo znamenající postup. Děvčata bojovala nejen s otázkami, ale také s časem, který v mnoha případech rozhodoval o pořadí u každé otázky. Ve finále prokázaly naše reprezentantky vynikající znalosti, ale také pevné nervy a získaly neuvěřitelné druhé místo. Tím také překonaly sen paní ředitelky, ve kterém se jí zdálo, že získaly bronzové medaile.

Soutěžní otázky soutěže SAPERE aneb Vědět, jak žít byly koncipovány do těchto základních tematických okruhů: I. Životní prostředí a životní styl (zásady ekologie) II. Zdravá výživa (zásady stravování) III. Pohyb jako součást zdravého životního stylu (zásady pohybu) IV. Potraviny (zásady manipulace a základní informace) V. Prevence nemocí (zásady zdravovědy) VI. Smysly a vjemy v praxi (čich, chuť, hmat, zrak atd.)

Děvčatům gratulujeme k velkému úspěchu a děkujeme jim za příkladnou reprezentaci školy.

J. Kryštof

Naši žáci v celostátním kole Finanční gramotnosti

Soutěž Finanční gramotnost je určena všem žákům 1. a 2. stupně základních škol i žákům všech středních škol v těchto základních tematických okruzích: 1) informační gramotnost, 2) peněžní gramotnost, 3) cenová gramotnost, 4) rozpočtová gramotnost, 5) právní gramotnost, 6) ochrana spotřebitele.

Po absolvování školního kola, zisku prvního místa v okresním i krajském kole jsme se vydali na celostátní kolo do Prahy. V úterý 25. 4. 2017 se konalo v refektáři kláštera Emauzy finálové kolo 8. ročníku soutěže, do kterého postoupily vítězné týmy z krajských kol. Soutěžily trojice žáků prvního, druhého stupně a studenti středních škol. Čtrnáct zástupců z jednotlivých krajů bylo rozděleno do dvou semifinálových skupin a čekalo na ně 15 otázek. První dva týmy z obou semifinálových kol postoupily do finále. Trojice našich žáku z pátých tříd bojovala s otázkami, ale i s časem, který často rozhodoval o pořadí. Ondřej Böhm, Martin Jáneš a Tomáš Miškolci skončili v semifinále na 5. místě. I přestože nepostoupili do finále, je to obrovský úspěch a doufáme, že také v příštím školním roce budou takto skvěle hájit barvy naší škol. Gratulujeme jim k úspěchu a děkujeme za reprezentaci Dobráku.

J. Kryštof

Superfinále plavecké školní ligy

V Rychnově nad Kněžnou se ve čtvrtek 27. dubna uskutečnilo finále štafet žáků 2. stupně a nižších ročníků víceletých gymnázii. Do superfinále postoupila dvě nejlepší družstva z Rychnovska, Litomyšlska a Orlickoústecka. V letošním školním roce závodilo přes 400 dětí z 20 škol!!!

V naší kategorii B (7. třídy) postoupila do finále tato družstva: ZŠ Fr. Kupky Dobruška, ZŠ Zámecká Litomyšl, Gymnázium A. J. Litomyšl, ZŠ Bratří Čapků Ústí nad Orlicí, ZŠ Jiráskova Vysoké Mýto a my, z Dobráku.

Abychom se dostali až do superfinále, museli jsme absolvovat 4 kola v Rychnově nad Kněžnou. Naše štafeta postoupila z prvního místa ve složení: Matěj Skalický, Matěj Maršík, Gabča Skalická, Anička Vlčková a Tom Jurča. Bohužel finále se nemohla zúčastnit Gabča. 

První kolo začalo v 9.00 hodin. Všichni jsme byli docela nervózní, ale odhodlaní nechat tam úplně všechno. Finále bylo velké drama. Matěj Maršík rozjel štafetu dobře, doplaval na prvním místě. Matěj Skalický statečně udržel první místo, ale Anička to měla hodně těžké, přeplaval ji plavec z Dobrušky, který byl o dvě hlavy větší. Tom musel pořádně zabrat a podařilo se. Vyhráli jsme o pouhý dohmat ruky. Superfinále bylo prostě SUPER!!! Krásný pocit, spokojenost našich plavců.

Pak už jenom následovala přestávka a možnost vyzkoušet si přístrojové potápění. Ve druhé rozplavbě vše proběhlo v pohodě. Už nás čekalo JENOM vyhlášení výsledků a výstup na nejvyšší stupínek vítězů!!!

Moc a moc blahopřejeme k úžasnému výsledku a děkujeme za MOKROU reprezentaci školy!

Eva Jurčová

Úspěch v soutěži Bücherwurm

Ve středu 5. dubna se žákyně 9. ročníku Patricie Janíčková zúčastnila soutěže v předčítání v němčině, Bücherwurm 2017 (Knihomol 2017), která byla organizována Goethe centrem Pardubice. Úlohou soutěžících bylo přečíst krátký úryvek z německého textu (max. 5 min.) s pokud možno co nejlepší výslovností a výrazným přednesem. Zkrátka číst tak, aby se ostatní nenudili, aby poslouchali a příběh je zaujal. A to se naší žákyni bezesporu podařilo, neboť v silné konkurenci soutěžících z několika krajů obsadila krásné 3. místo. Pátě gratulujeme k vynikajícímu úspěchu a děkujeme ji za vzornou reprezentaci školy.

I. Valentová

 

První místo v okresním kole kancelářských aplikací,
počítačové soutěži pro žáky základních škol

Jako předchozí roky, tak i letos se ZŠ Dobrovského Lanškroun ve středu 1. 3. 2017 zúčastnila okresního kola počítačové soutěže pořádané SPŠE a VOŠ Pardubice. Soutěž v kancelářských aplikacích je každý rok vypsána pro žáky 8. – 9. tříd. Žáci během soutěže plní zadané úlohy v aplikaci textový dokument Word a tabulkový kalkulátor Excel.

A stejně jako v předchozích letech, tak i letos patřilo první místo naší škole a to zásluhou Petry Suché, kterou díky druhému místu doprovodí do krajského kola i Kristýna Bednářová. Děvčatům gratulujeme.

C.

 

PC-ák, krajská počítačová soutěž pro žáky ZŠ

Jako předchozí roky, tak i letos jsme se ve středu 7. 12. 2016 zúčastnili počítačové soutěže pořádané SPŠE a VOŠ Pardubice. Soutěž je vypsána pro žáky 8. – 9. tříd v těchto kategoriích: tvorba www stránek, grafický návrh a prezentace v PowerPointu, která je ještě zvlášť rozdělena na jednotlivé ročníky.

Než začnou soutěžící pracovat ve vybrané kategorii, tak ještě srovnávají své vědomosti v testu všeobecných počítačových znalostí. Zde rozhoduje nejenom správnost odpovědí, ale i rychlost zodpovězených otázek. Z velice početného pole soutěžících (152 žáků z 22 škol) se nejlépe z naší školy umístila Petra Suchá, která obsadila pěkné 6. místo, na 8. místě se stejným počtem bodů, ale horším časem skončila Kristýna Bednářová, 13. místo Aneta Dorčiaková, 16. místo Kristýna Filipová, 37. místo Jana Šemberová a 64. místo Natálie Poláková.

V hlavních soutěžích jsme měli zastoupení v prezentacích v PowerPointu a grafickém návrhu. Zde se podařilo zaujmout porotu svou prací nejlépe Natálii Polákové, která byla oceněna pěkným druhým místem. V grafickém návrhu se mezi oceněné na 3. místo probojovala Kristýna Bednářová.

Další soutěží byl S - ROBOT, soutěž robotiky a kybernetiky pro ZŠ. Jedná se o soutěž dvojic a spočívá v sestrojení a naprogramování robotického vozítka stavebnice LEGO MINDSTORMS EV3 v jazyce NXT-G, které co nejrychleji projede zadanou trasu a splní přitom určité úkony (zastaví na požadovaném místě, zahraje melodii, zobrazí text na displeji apod.).

V této soutěži za naši školu nastoupil Petr Nečas s Vojtou Pecháčkem, kterým se nepodařilo probojovat mezi oceněné dvojice.
Děkujeme všem zúčastněným za reprezentaci ZŠ Dobrovského Lanškroun a výhercům blahopřejeme.

C.

 

Superfinále plavecké školní ligy

V pátek 13. 5. 2016 se v Ústí nad Orlicí uskutečnilo finále štafet žáků 2. stupně a nižších ročníků víceletých gymnázií. Do superfinále postoupila vždy dvě nejlepší družstva z Rychnovska, Litomyšlska a Orlickoústecka.

V naší kategorii A (6. třídy) startovala tato družstva: 
ZŠ Fr. Kupky Dobruška 
I. ZŠ Zámecká Litomyšl 
Gymnázium A. Jiráska, Litomyšl 
ZŠ Bratří Čapků, Ústí nad Orlicí 
ZŠ 28. října, Žamberk 
ZŠ Dobrovského, Lanškroun

Abychom se dostali až do superfinále, museli jsme absolvovat 4 kola plavecké ligy v Rychnově nad Kněžnou. Naše štafeta byla první v tomto složení: Matěj Skalický, Matěj Maršík, Gabča Skalická, Anička Vlčková a Tom Jurča.

Bohužel z důvodu zájezdu do Anglie se hlavního závodu nemohli zúčastnit 3 plavci naší štafety. Takže nastalo dilema, koho vzít jako náhradníky. Sice to byla štafeta 6. tříd, ale mohly nastoupit i mladší děti, tak jsem vybrala Tadeáše Dostála a Fildu Jurču ze čtvrté třídy a doufala, že se neztratí. Vybojovali jsme krásné 3. místo ve složení Anička Vlčková, Matěj Skalický, Ted Dostál a Filda Jurča.

Pro nás to byla to moc pěkná zkušenost a všem plavcům děkuji za krásné výkony.

Eva Jurčová

Další fotografie naleznete zde (facebook).

 

Kancelářské aplikace

Kancelářské aplikace, počítačová soutěž pro žáky základních škol.

Ve čtvrtek 14. 4. 2016 proběhlo v Pardubicích krajské kolo počítačové soutěže, do kterého z okresního kola postoupilo z naší školy pět žáků.

Nejúspěšnější byl Adam Mareš, který obsadil pěkné 2. místo, na stupně vítězů (3. místo) dosáhla také Kristýna Bednářová, úspěšné je i 6. místo Petry Suché, na 11. místě skončila Aneta Dorčiaková a na 13. místě ještě Adam Váně.

Výhercům gratulujeme a všem děkujeme, za úspěšnou reprezentaci školy ZŠ Dobrovského Lanškroun.

C.

 

Dobrák pokračuje ve spanilé jízdě

Letošní finále Festivalu vědy a techniky AVAMET bylo opět bohaté na úspěchy našich žáků. Nejenže rovnou 100% přihlášených projektů postoupilo z okresního kola do finále, ale i zde jsme opět letos posbírali velké množství cen. Nesmírnou radost nám udělalo vítězství Kristýny Krátké s Patricií Janíčkovou s chemickým projektem „Polymery“ a plně funkční projekt dronu Ladislava Pavlase a Báry Maršíkové. Oba týmy v létě pojedou na zaslouženou studijní cestu do Francie. Nemenší radost nám činí zájem vysokých škol o naše žáky udělením výrazných ocenění. Patricie Janíčková a Kristýna Krátká získaly cenu děkana Chemicko-technologické fakulty Univerzity Pardubice a Kristýna Bednářová cenu děkanky Pedagogické fakulty Univerzity Hradec Králové.

Do letošního ročníku robotické soutěže ROBO Rave jsme také vyslali tři soutěžní týmy. Tato soutěž probíhala v několika kategoriích. Z naší školy všechny tři roboti soutěžily v kategorii doprava míčků s manuálním nakládáním. Ze třetího místa a právem účasti na letní škole robotiky v Žamberku se radoval robot Petra Nečase a Vojty Pecháčka.

Téměř desetiletá práce s našimi žáky v oblasti vzdělávání v zájmových kroužcích, investice do jazykové vybavenosti dětí, rodilých mluvčích, vědeckých přístupů k práci a přízeň sponzorů přináší své zasloužené plody, lepší uplatnění žáků v dalším studiu i profesním životě. Úspěšná tradice zavazuje k další práci, a proto již chystáme další rozvoj v těchto oblastech.

Děkujeme všem žákům za jejich píli a sponzorům za neutuchající podporu, díky které se můžeme rozvíjet. Těšíme se již na příští jubilejní desátý ročník této soutěže.

PR

Další fotografie naleznete zde: 123 (facebook).
Video z krajského kola naleznete zde (YouTube).

Lucka na prvním místě v republice

Ve dnech 9. – 13. 11. 2015 se konala celostátní informatická soutěž pro žáky základních a středních škol - BOBŘÍK INFORMATIKY. Bobřík informatiky je předmětová soutěž podporovaná Ministerstvem školství. Soutěžící odpovídají na otázky z oblasti algoritmizace, porozumění informacím, řešení problémů a digitální gramotnosti. Soutěží se v pěti věkových kategoriích od 4. – 9. ročníku ZŠ a SŠ.
A právě v nejmladší kategorii dosáhla letos naše škola historického úspěchu v podobě 1. místa, o které se zasloužila žákyně 5. ročníku Lucie Flídrová, které se podařilo najít správné řešení ke všem otázkám, a to v polovičním čase než byl stanoven.

Nejlepší úspěšní řešitelé z jednotlivých ročníků:
4. roč. - Böhm Ondřej
5. roč. - Flídrová Lucie
6. roč. - Skalický Matěj
7. roč. - Kotrč Jiří
8. roč. - Procházková Nela
9. roč. - Mareš Adam

Další úspěšní řešitelé dle tříd: 
4. A – Reslerová Veronika, Šilarová Petra, Kuťáková Klára
5. – Pasterová Anna Katharina, Kylarová Lucie, Novotná Nikola, Valentová Denisa, Vlčková Anna, Slánská Daniela, Semerád Václav a Křivka Adam
7. A – Křížová Nela
8. – Nastoupilová Tereza
9. – Pavlas Ladislav

 

Talent Pardubického kraje 2015 je z Dobráku

Ve středu 11. listopadu 2015 převzala v sále Jana Kašpara krajského úřadu Kristýna Bednářová, žákyně 8. třídy, ocenění Mladý talent Pardubického kraje 2015. Z krátkého medailonku se o ní přítomní dozvěděli následující informace. Kristýna v osmém ročníku soutěže „Festival vědy a techniky pro děti a mládež v Pardubickém kraji“ v kategorii Junior vyhrála hlavní cenu, a tím se stala celkovou vítězkou s projektem „Škola hrou pro základní školy“. Jako nejlepší řešitelka se zúčastnila květnové mezinárodní soutěže Broadcom MASTERS International a zároveň jako pozorovatelka největší soutěže na světě Intel ISEF  v Pittsburghu v USA. Intel ISEF je světově největší mezinárodní vědecká soutěž, které se účastní více než 1700 středoškolských studentů ze 70 zemí světa.
Ve svém proslovu Kristýna poděkovala rodičům za morální podporu a panu zástupci ředitelky školy Mgr. Pavlu Reslerovi za to, že ji k práci motivoval a pomáhal jí při jejím zpracováním. O sobě prozradila, že má hodně zájmů, hraje na klavír, maluje, účastní se mnoha soutěží, je všestranným člověkem. 
Kristýnin úspěch je o to větší, že v kategorii ZŠ byla předána pouze čtyři ocenění, v kategorii středních škol bylo ohodnoceno dvanáct studentů. Kristýna tak ziskem tohoto ocenění završila svůj projekt z oblasti programování a zároveň nebývalý úspěch z loňského školního roku. Na její úspěchy jsme náležitě hrdí, mojí milou povinností je Kristýně znovu pogratulovat a popřát mnoho studijních úspěchů i hodně štěstí v dalších soutěžích.

Mgr. D. Krátká
ředitelka školy

https://www.pardubickykraj.cz/aktuality/83410/ceny-mlady-talent-2015-pardubickeho-kraje-byly-rozdeleny  

http://orlicky.denik.cz/zpravy_region/je-jim-teprv-nact-a-uz-zazarily-20151113.html

Festival vědy a techniky 2015

Žákyně z „Dobráku“ jedou do Ameriky a do Francie

Historickým úspěchem ZŠ na Dobrovského ulici v Lanškrouně skončil již 8. ročník Festivalu vědy a techniky pro děti a mládež, který se konal 20. března v Pardubicích. Naše škola tak završila osm a půl roku trvající rozvoj technického a přírodovědného vzdělávání.

Do letošního krajského kola postoupilo ze školy pět projektův soutěži FVTP a dva projekty v soutěži Robo Rawe. Patricie Janíčková a Kristýna Krátká s projektem „Polyakrylát sodný“ získaly Cenu děkana Chemicko-technologické fakulty Univerzity Pardubice a zároveň hlavní cenu, krátkodobou odbornou stáž ve Francii. V další kategorii Junior vyhrála hlavní cenuKristýna Bednářová s projektem „Škola hrou prozákladní školy“.Jako nejlepší řešitelka se zúčastní od 10. do 15. května mezinárodní soutěže Broadcom MASTERS International a zároveň jako pozorovatelka největší soutěže na světě Intel ISEF v Pittsburghu v USA. Intel ISEF je světově největší mezinárodní vědecká soutěž. Účastní se jí více než 1700 středoškolských studentů ze 70 zemí světa. Poděkování patří zejména panu učiteli Pavlu Reslerovi, který tyto úspěšné vědecké týmy vedl a připravoval.

Celkový úspěch školy je završen také stáží dvou učitelů, Mgr. Oldřicha Strnada a Mgr. Pavla Reslera, na mezinárodní soutěži I-SWEEEP ve dnech 4. května – 12. května 2015 v USA ve městě Houston. Soutěž I-SWEEEP pořádá společnost Harmony Public Schools a je zaměřena na projekty z oblasti energie, životního prostředí a inženýrství. V rámci programu učitelé navštíví tři školy sítě HarmonySchool, které jsou výjimečné tím, že spojují mateřskou, základní a střední školu. Bude možnost seznámit se se školským systémem, který je speciálně zaměřen na vědu, techniku, inženýrství a matematiku. Další možné náměty pro vědecké projekty učitelé získají při návštěvě NASA Space Centra.

A jaké by bylo malé ohlédnutí za osmi lety naší vědecké činnosti? Během této doby se podařilo jedenácti projektům získat hlavní cenu soutěže, a to krátkodobou stáž ve Francii pro dvacet žáků. Jeden projekt se probojoval donárodního finále soutěže vědeckých a technických projektů středoškolské mládeže EXPO SCIENCE AMAVET v Praze. Tři projekty se účastnily finále Českých hlaviček v kategorii „Abaraxan“ v Praze, kterábyla určená žákům do 15 let za nejvýraznější projekt, práci nebo počin v technických a přírodovědných oborech. Čtyři týmy se účastnily týdenního mezinárodního robotického kempu. Již několik let se organizačně podílíme na pořádání okresního kola soutěže Festival vědy a techniky, které se koná v Lanškrouně.

Snažíme se o to, abychom u co nejvíce žáků rozvíjeli jejich tvůrčí schopnosti prostřednictvím řešení konkrétních vědeckých a technických projektů. To vše by se samozřejmě neobešlo bez obětavých pedagogů a také bez místních firem, které se podílí především na technické podpoře. Díky těmto aktivitám se nám v loňském roce podařilo vybudovat robotickou učebnu, ve které se vzdělává v rámci kroužků téměř šedesát dětí.

Každoročně se na závěr školního roku koná tradiční akce s názvem „Věda u školy“. V letošním školním roce to bude již 8. ročník. Celá akce je zaměřena na zpopularizování vědy a techniky u žáků základních a středních škol z Lanškrouna a okolních obcí. Jako hosté se „Vědy u školy“ účastní zástupci města, ředitelé základních a středních škol z Lanškrouna a také zástupci naší partnerské školy z Polska. Na této akci spolupracujeme se SOŠ a SOU z Lanškrouna a v posledních ročnících také s iQ parkem z Liberce. Letošní ročník „Vědy u školy“ se bude konat v pátek 19. června a již nyní může slíbit všem návštěvníkům velké překvapení.

Rok 2015 byl vyhlášen Rokem technického vzdělávání a děti ze ZŠ na ul. Dobrovského v něm mají již dobře nakročeno.

Více o Festivalu a výsledcích 8. ročníku na www.fvtp.cz.

Mgr. D. Krátká

 

Copyright (c) ZŠ Dobrovského 630, Lanškroun. All rights reserved.