Věda u školy - „Vědu se učíme tím, že ji děláme...“

Jako každoročně na konci školního roku, tak i letos se v pátek 24. června 2016 v prostorách u Základní školy na Dobrovského ulici konal devátý ročník „Vědy u školy“.

Celá akce byla zaměřena na zpopularizování vědy a techniky u žáků základních a středních škol z Lanškrouna a okolních obcí. V rámci Vědy u školy byly vystaveny vědecké projekty, s kterými se žáci účastnili Festivalu vědy a techniky v Pardubickém kraji. Žáci sedmého a osmého ročníku se prezentovali jednoduchými chemickými a přírodopisnými pokusy. Žáci z první třídy, kteří navštěvují klub AMAVET, předvedli modely aut a kolotočů. Výstavy se zúčastnili i studenti SOŠ a SOU z Lanškrouna s 3D tiskárnou a elektronickými stavebnicemi. Studenti lanškrounského gymnázia představili programovatelné roboty a jednoduché fyzikální pokusy. Svůj program si připravila i Vojenská střední škola a Vyšší odborná škola MO v Moravské Třebové. Stánek na Vědě u školy měla také firma MERKUR a Geomag. Již tradičně mohli návštěvníci potrápit svůj mozek u putovní výstavy z libereckého IQ parku.

Součástí dne byla také soutěžní výstava žáků školy s modely postavenými ze stvebnic MERKUR a LEGO.

V rámci Vědy u školy se konalo setkání zástupců lanškrounských škol se zástupci firem (AVX, GEOMA, INA, KOMFI, MERKUR). Během tohoto setkání se řešilo mnoho témat, např. technické vzdělávání žáků základních škol, uplatňování absolventů středních škol. Této diskuze se také účastnil senátor Ing. Petr Šilar. Byla také představena studie regionálního polytechnického centra u naší základní školy.

Všichni žáci školy se tento den zúčastnili populárně naučného divadla s názvem MOZEK.

Po skončení Vědy u školy se na zahradě školy konala každoroční akce určená pro děti ze školní družiny. Touto akcí byla Veselá zahrada, v letošním roce s názvem Všechny barvy školy.

Všem žákům, kteří se na akci Věda u školy podíleli, děkujeme za předvedení výsledků své práce a vzornou reprezentaci školy. Věříme, že i nadále na naší škole budou vyrůstat žáci, kteří se s chutí a elánem zapojí do vědecké činnosti.

P. Resler

Další fotografie naleznete zde: Věda u školy, Veselá zahrada, výstava (MERKUR a LEGO), Mozek - divadlo (facebook).

Videoreportáž z Vědy u školy naleznete zde (OIK).

Video z kondičního cvičení naleznete zde.

Video z Veselé zahrady naleznete zde.