VILLA NOVA UHŘÍNOV

VILLA NOVA UHŘÍNOV je středisko experimentální archeologie, které jsme s žáky 7. a 8. tříd navštívili 23. září 2016. Archeologický skanzen umožňuje získat představu o životě nižších společenských vrstev ve středověku a seznámí s některými technickými postupy na vlastní kůži. Žáci si vyzkoušeli pod vedením instruktora mletí obilí a pečení placek v chlebové peci, zpracování lnu, tkaní látky na tkalcovském stavu, rozdělávání ohně či střelbu z luku.

Domy ve skanzenu jsou budovány za pomoci replik užívaných nástrojů a za použití starých pracovních postupů podle nálezů z lokalit v ČR. Provádí se zde experimentálně středověké zemědělství - pěstování starých odrůd zemědělských plodin a chov hospodářských zvířat. Žákům je tím demonstrována závislost lidské populace na přírodních zdrojích.

Další fotografie naleznete zde (facebook)