Výchovný koncert tak trochu jinak

V pátek 30. září žáci I. stupně navštívili výchovný koncert. Profesionální hudebník Pavel Hrabě děti seznámil s netradičními elektrickými hudebními nástroji.

Kaossilator vypadá jako tablet a stiskem prstu na něm vytvoříte muziku v jakémkoli stylu. Ewi je elektronický dechový nástroj. Dá se na něj hrát obdobným způsobem jako na klarinet, hoboj či saxofon. Theremin vynalezl už v roce 1919 ruský vědec . Nástroj komunikuje s lidským tělem působením elektromagnetického pole. Když na něj hrajete, vlastně se ho ani nedotýkáte.

Pan Hrabě zmínil, že jeho předci byli muzikanti nebo kováři. Zřejmě mluvil pravdu, protože i jeho koncert měl sílu. Děti si poslechly, jak zní elektronický rokenrol a blues, někdo si dokonce sám na neobvyklé nástroje zahrál.

Celé hudební vybavení, které jsme měli možnost slyšet, vidět a jeho části si i vyzkoušet, stojí téměř půl milionu korun. Přestože by si ho mohl málokdo pořídit, děti odcházely nadšené. Možná si s sebou odnesly i moudro, že „každá hudba, která je dobře zahraná, je dobrá“ a že se mají učit, aby jednou mohly dělat to, co je bude opravdu bavit.

Iva Rozsívalová

Další fotografie naleznete zde: 1, 2, 3 (facebook).