FESTIWAL PIOSONKI KLASOWEJ V DZIERZONOWIE

loga s rameckem jpg

Vzájemné partnerství naší školy a školy v polském Dzierzonowie slaví v tomto roce 20. výročí. Festiwal Piosenki Klasowej je zařazen do mikroprojektu s názvem „Společně 20 let“, který je podpořen a spolufinancován z prostředků EFRR prostřednictvím euroregionu Glacensis.

Letošní klání se konalo pod heslem cestovatelských a turistických písniček. I letos se vítězové školního kola pěvecké soutěže, třída III.A a IV.A, vydali 14. března v 7.00 za kamarády do Polska.

Počasí nám přálo a od brzkého rána se děti shromažďovaly před školou se svými kostýmy, batohy a všemi možnými věcmi, které potřebovaly ke svému vystoupení, např. batohy, stanem, deštníkem, slámou atd.

Cesta byla dlouhá, ale krátilo ji těšení a očekávání něčeho nového, a tak nám docela rychle uběhla. Kolem půl desáté jsme dorazili do Dzierzonowia a hned se přemístili do kina, kde proběhla pěvecká soutěž. Viděli jsme 13 krásných vystoupení, všechny třídy se moc snažily. Také naše dvě třídy vystoupily se svými písničkami, ale coby hosté. Před vyhlášením vítězů nás čekalo milé překvapení. Polské děti nacvičily pohádkové představení, které bylo průřezem pohádek H. CH. Andersena.

Dalším bodem programu byla procházka po historické části města, děti se samozřejmě těšily na nakupování, ale třeťáky čekala také soutěž, vlastně dvě. První se týkala polského jazyka, děti měly za úkol naučit se jedno polské slovíčko. Druhým úkolem bylo najít na náměstí informaci, jak daleko je vzdálený Lanškroun. Na jednom z ukazatelů je totiž cedule a na ní je vzdálenost napsaná. Velmi mne potěšilo, že všichni splnili oba úkoly. I když v jazykovém měl nejvíce napilno pan učitel Andřej, na kterého se děti v zápětí vrhly a zahltily ho českými slovíčky, které jim ochotně překládal. Pak už následoval slíbený obchůdek, v němž si nakoupily tradiční karamelky, a pak jsme se vydali zpět na prohlídku školy, proběhnout se v tělocvičně a na oběd.

Kolem třetí hodiny jsme se všichni s našimi milými hosty rozloučili a vydali se zpět domů.

Jana Kmentová

Video z vistoupení naleznete na facebooku: 4. A, 3. A.