Školní výlet do Prahy – 5. A+B

Ve středu 31. května jsme si objednali skvělé počasí a také hlavně místenky ve vlaku do Prahy.

O Praze a jejich historických památkách jsme se letos učili ve vlastivědě, takže jsme se je vydali prozkoumat na vlastní oči. Leckdo z páťáků tam už nejednou byl – ale přiznejme si popravdě – spíše v divadle na muzikálu, na nákupech, na vánočních trzích, v aquaparku, v různých řetězcích rychlého občerstvení, na koncertě či na sportovním utkání… Takže náš dnešní cíl byl jasný – prohlédnout si nejznámější a nejkrásnější pražská místa spjatá s historií naší země.
Čekal nás dlouhý den, protože odjezd byl už v 6.30 a návrat až po půl deváté večer. Už ve škole jsme se na výlet předem připravovali, prohlíželi jsme fotky, studovali plánek trasy, zjišťovali zajímavosti a absolvovali jsme nejprve virtuální prohlídku při prezentaci. Už předem jsme se rozdělili do skupinek a celý den jsme pátrali po odpovědích na otázky, které ráno každá skupina obdržela. Měli jsme tak například zjistit, kolik schodů vede na Petřínskou rozhlednu, jaké je datum v dlažbě na Staroměstském náměstí nebo jaké dopravní prostředky jsme dnes vystřídali.

Cesta do Prahy utekla rychle, z hlavního nádraží jsme došli na Václavské náměstí a odtud jsme jeli tramvají pod Petřín. Nahoru jsme vyzkoušeli lanovou dráhu a už jsme zamířili k rozhledně. Počasí nám přálo a výhled na panorama Prahy byl doslova jako na dlani. Následovala návštěva Zrcadlového bludiště, kde jsme se dokonale pobavili a nemohli se od zakřivených zrcadel odtrhnout. Podél Hladové zdi jsme z Petřína sešli kolem Lorety na Hradčanské náměstí. Blížilo se poledne a slavnostní střídání stráží už se připravovalo. Viděli jsme krásně z první řady, obávané davy turistů se dnes překvapivě nekonaly. Také bezpečnostní prověrku při vstupu do hradního komplexu jsme absolvovali bez fronty. Zážitkem byla skupinka japonských turistů, která se s námi všemi chtěla na jednom z nádvoří vyfotit. Pak jsme si prohlédli Chrám sv. Víta, Zlatou uličku se všemi původními domky a také věž Daliborku. Po Zámeckých schodech jsme se kolem Valdštejnského paláce dostali až na Malostranské náměstí s Chrámem sv. Mikuláše. Na Karlově mostě nás pobavila spousta pouličních umělců, zrovna se zde také fotili čerství novomanželé – a opět Japonci! Podél nábřeží jsme šli až do židovské čtvrti, nakoukli jsme branou na hřbitov a obhlíželi jsme Staronovou synagogu, zda se na její půdě opravdu skrývá legendární golem. Jako poslední nás čekala trocha historie na Staroměstském náměstí, prohlédli jsme si Pomník mistra Jana Husa, Týnský chrám a samozřejmě jsme si počkali na orloj. Kolem Karolina jsme se dostali k obchodnímu domu My (dříve Tesco a ještě předtím Máj), kde jsme konečně měli rozchod a mohli důkladně vyprázdnit peněženky. Na závěr naší trasy nás čekala jízda metrem zpět na hlavní nádraží. Jako bonus jsme na nástupišti potkali pana Jaroslava Uhlíře, takže jsme měli i onu pomyslnou třešničku na dortu.

Výlet se nám vydařil, celý den jsme absolvovali bez zádrhelů a za pěkného počasí. Domů do Lanškrouna jsme odjížděli sice unavení a uchození, ale spokojení a s novými zážitky a dojmy.

Za páté třídy Martina Látrová