Zlatý polský podzim v Kudowe Zdroji

loga s rameckem jpg

Společně 20 let, to je název mikroprojektu, který tento rok realizujeme s partnerskou SP 3 Dzierzoniow a jenž je podpořen a spolufinancován z prostředků EFRR prostřednictvím euroregionu Glacensis.

V září nás čekal nelehký úkol, vybrat dvacet čtvrťáků, kteří se potkají s dvaceti polskými kamarády na týdenním pobytu v Kudowe Zdroji.

Co si představit pod názvem Zlatý polský podzim? Navštívili jsme muzeum starých řemesel, kde jsme si zahráli na hrnčíře, namleli mouku na chléb, ochutnali vlastnoručně stlučené máslo, na kterém jsme si velmi pochutnali. V muzeu papírnictví v Dusznikách jsme vyráběli ruční papír a do Muzea hraček i Ekocentra Zaba by se mnozí z nás rádi vrátili.

Nepříznivé počasí nám bohužel nedovolilo navštívit Bludné skály, ani nejvyšší vrch Stolových hor, a tak máme důvod se sem ještě někdy vrátit. Trochu napětí a tajemna vnesla do našeho pobytu návštěva kostnice v nedaleké Kudowe Czermne. Příjemnou tečkou na závěr byla páteční návštěva aquaparku a soutěžení v místní tělocvičně.

Ve středu jsme přivítali milou návštěvu z Lanškrouna a Dzierzoniowa. Na slavnostním podvečeru k 20. výročí spolupráce se potkali zástupci partnerských měst a škol. V krátkém programu se děti dozvěděly o historii vzájemné spolupráce, zhlédly prezentaci a připravily si pestrá vystoupení.

A co nám přinesl Zlatý polský podzim? Nová kamarádství, porozumění dalšímu jazyku, kulinářské zážitky místní kuchyně, poznatky o přírodě Stolových hor a mnoho dalších nezapomenutelných okamžiků, ale také třeba vlastnoručně vyrobenou misku a tričko s logem projektu.

J. Kmentová, P. Minářová, tř. učitelky

Další fotografie naleznete na školním facebooku.