Bramborová školička v prvních třídách

Bramborové klání začalo v 1. A v úterý 14. 11. 2017. S bramborami v náručí jsme se vydali do tělocvičny hrát bramborový florball, Hop, bramboro! a další zajímavé hry a soutěže.

Opravdové bramborové učení začalo až ve třídě v hodinách matematiky a českého jazyka. Celým dnem nás provázel mužíček z pohádky jménem Brambůrek. A kdo to Brambůrek byl? No, přeci brambora. Dědeček šel kopat na pole brambory a jedna zůstala schovaná v hlíně. Moc se jí tam nelíbilo samotné, tak se rozhodla, že se vydá za dědečkem, aby ji schoval do bedýnky na jarní sázení. Cestou k chaloupce potkal Brambůrek zvířátka, která ho chtěla sníst. Ale všechno má šťastný konec. Mužíček se dostal v pořádku k chaloupce a dědeček ho položil mezi ostatní brambory do bedýnky, kde přespal až do jara. Děti si svého Brambůrka nakreslily a ten nám pomáhal řadit brambory podle velikosti, tvaru, seskupovat je podle počtu do hromádek, počítat s nimi příklady.

Každý žáček si vytvořil pytel s bramborovými slabikami a slovy, také četli z bramborových zvířátek. Nechyběly ani bramborové básničky a písničky. Na konci bramborového dne si každý udělal z brambor svého Bramboráčka a vyhlásili jsme Misáka Bramboráka. Celý den byl plný smíchu a zábavy. Už se těšíme na další den plný zábavného učení.

1. A

V úterý 14. listopadu jsme vůbec nepotřebovali učebnice ani sešity! Celý den nám místo nich stačily jen brambory a další přírodniny. Hráli jsme si, cvičili, soutěžili, kreslili, vyráběli, ale paní učitelka říkala, že jsme se prý i učili A hlavně jsme spolupracovali, domlouvali se a fandili si navzájem.

Rozdělili jsme se do skupinek po čtyřech nebo po pěti a seděli jsme netradičně kolem lavic, to nás asi bavilo nejvíc. Četli jsme bramborové slabiky, počítali pytle s bramborami, absolvovali jsme bramborovou olympiádu, zahráli jsme si dramatizaci říkanky Princeznička na bále, tiskali bramborová razítka a také jsme vyráběli bramborový výtvor. Každá skupina sbírala při vyučování body-brambory, nejnapínavější bylo vzájemné hodnocení bramborových výrobků.

Nejvíce bodů za bramborové výtvory získali Tomík – Tyranosaurus rex, Pavlínka – Duhový páv, Páťa – Pták Ohnivák a vítězem se stal Honzík s Vodním skútrem. Celkově vítězná byla skupinka ve složení Honzík, Kubík, Ráďa a Terka s 8 body a mohla si pochutnat na stylové výhře – bramborových tyčinkách. Ale ochutnali jsme nakonec všichni a také jsme dostali pamětní listy. Už se těšíme na další netradiční projektový den, protože to pro nás byla veliká zábava.

Za 1. B Martina Látrová