Advent na Dobráku

Advent – doba očekávání a doba radostného těšení se na nejkrásnější svátky v roce. Období, které je na naší škole věnováno mnoha tradičním, ale i novým akcím, do nichž jsou zapojeni především žáci. Na pátek 1. prosince jsme se už dlouho připravovali, ve 14 hodin jsme slavnostně zahájili Vánoční charitativní jarmark pěveckým vystoupením Notiček a rozsvícením vánočního stromku ve vestibulu školy. Během odpoledne děti prodávaly své výrobky, které vznikaly ve třídách nebo doma za pomoci rodičů, nabízely občerstvení v kavárničce. A výsledek? Neuvěřitelných 53 tisíc Kč pro Pavla Kvapila a pro žáky školy.

Děti z druhé budovy se scházely v prvním poschodí každý pátek u adventního věnce, zapalovaly svíčky, zpívaly koledy, připomínaly si vánoční zvyky. Na hlavní budově se o pondělní adventní zpívání zasloužili žáci ze III.A, 4. až 5. tříd. Nechyběly ani další tradiční prosincové akce ve škole: čertovské vyučování, mikulášská pochůzka v podání deváťáků, vánoční výzdoba tříd a chodeb betlémy, vánoční dílny a nadílka v lese, návštěva psího útulku, besídky a rozbalování dárků, třeba i ve školní družině. Téměř všechny třídy z I. stupně navštívily výstavu v městském muzeu, kde obdivovaly nejen kostýmy z nejznámějších pohádek, ale také betlémy. Uskutečnilo se další pohádkové odpoledne pro budoucí prvňáčky, tentokrát s názvem Betlémský příběh.

Těší nás, že naši žáci v tomto období nemyslí jenom na sebe. Děvčata z V. C i v prosinci chodila číst do Domova pro seniory. Babičky a dědečky v domově také navštívily děti ze IV. A. Protože se blížily Vánoce, domluvily se, že budou společně vyrábět vánoční ozdoby a zazpívají si koledy. Pěvecký sbor Notičky se svým vánočním programem vystoupil v Kulturním centru Lanškroun, kde probíhalo setkání seniorů.

Česko zpívá koledy, tato akce už neodmyslitelně patří k prosinci, k Lanškrounu a k Dobráku. Nejen děti z Notiček, ale i ostatní žáci z naší školy si s chutí zazpívali sedm koled a vánočních písní pod vedením pí učitelky J. Kmentové a za hudebního doprovodu pí učitelky J. Křenkové. V pátek 15. prosince byl adventním program na náměstí Jana Marka Marků také naší školy. Nejprve vystoupil pěvecký sbor Notičky a po něm postupně zatancovala všechna oddělení tanečního souboru Sluníčko ve vánočně laděných kostýmech.

K poslednímu dnu před Vánocemi u nás ve škole neodmyslitelně patří koncert v kostele sv. Anny. Kostel se postupně rozezněl vánočními tóny, v prvním koncertě zazpívaly děti z nižšího stupně, v dalším starší žáci. Stejně jako každý rok zazněly koledy a vánoční písně v podání samotných žáků. Každá třída si připravila dvě písničky, jednu českou a druhou anglickou. I tentokrát jsme předali na koncertě paní Kvapilové šek v hodnotě 25 tisíc Kč, což byl výtěžek z Vánočního charitativního jarmarku. Další dárky dostali i žáci, děti z prvního stupně čtyři velké stavebnice Geomag, které jsme získali prostřednictvím grantového programu společnosti ŠKODA AUTO, a. s. a sponzorského daru. Druhostupňové žáky, ale i pedagogy a rodiče překvapil dar Společenství firem Lanškrounska a našeho zřizovatele, města Lanškrouna, 3D tiskárna. Takový skvělý dárek jsme nečekali. Moc a moc děkujeme. Ale i my, učitelé a diváci, jsme dostali dárek od dětí - pěkný koncert, kostelem sv. Anny se nesly s citem zazpívané koledy a vánoční písně, na všech vystoupeních bylo znát, jak moc se všichni těší na Vánoce.

Do nového roku Vám přejeme hodně zdraví, štěstí, úspěchů, energie i dobré nápady a myšlenky.

Dana Krátká, řed. školy