Úspěch lanškrounských žáků na soutěži KYBERROBOT 2018

Ve středu 24. ledna 2018 se žáci ZŠ Dobrovského a Gymnázia zúčastnili soutěže robotických konstrukcí pro žáky základních a středních škol na půdě Fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií Technické univerzity v Liberci a byli úspěšní.

Soutěžilo se ve dvou kategoriích. V první kategorii s názvem Robot – pomocník lidí se představily hned 3 lanškrounské projekty. Matěj Skalický a Patrik Jureček prezentovali odborné porotě projekt Automatizace ve stavebnictví, Adam Křivka demonstroval odpálení rakety za pomoci robotické ruky a Lucie Flídrová oslovila porotce svým projektem Chytrý pokoj. Ve druhé kategorii nazvané Autonomní robot – pyrotechnik reprezentovali město Lanškroun Petr Nečas a Vojtěch Pecháček.

„Samotná obhajoba probíhala v aule školy před odbornou porotou a ostatními účastníky, soutěžící měli v daném časovém limitu a vymezeném prostoru předvést své roboty a vysvětlit jejich přínos pro člověka,“ uvedla IT pedagožka gymnázia Dagmar Flídrová.

Projekt Chytrý pokoj Lucie Flídrové hodnotitele oslovil natolik, že obdržel zvláštní ocenění odborné poroty. Na modelu pokoje Lucie prezentovala systém, který kontroluje, zda nejsou v pokoji rozsvícená světla nebo otevřená okna či dveře.

„Přípravě projektů žáci věnovali mnoho svého volného času. K prezentaci přistoupili zodpovědně a dokázali porotcům zodpovídat veškeré dotazy. Odměnou jim tak byla tříhodinová návštěva vědeckého parku iQLANDIA. Současně žáci získali zkušenosti, které mohou uplatnit na Festivalu vědy a techniky Pardubického kraje, který se uskuteční v pátek 9. února v hale SOŠ a SOU Lanškroun,“ doplnil zástupce ředitelky školy ZŠ Dobrovského Pavel Resler.