První vysvědčení v I. A a I. B

Jaký byl náš významný den?
31. ledna je den vysvědčení. I my jsme se moc těšili, až budeme držet svoje první vysvědčení. Cesta byla opravdu dlouhá. Naučili jsme se poznávat písmenka, číst slova, psát, počítat do devíti. V prvouce jsme poznali také mnoho. Jak vypadají jehličnaté a listnaté stromy, stopy zvířátek v zimě, spoustu nového o Vánocích a další.

Když se však blížil den, kdy dostaneme první vysvědčení, začali jsme přemýšlet, jak pěkně rodičům předvést, jak jsme šikovní. Připravili jsme si pásmo básniček a písničku. Každý z nás se naučil báseň na jedno písmenko a z písmen jsme pak poskládali větu, jak máme rádi své rodiče.

V den D se naše třída zaplnila maminkami a tatínky, babičkami a dědečky. Nastoupili jsme před ně jako zdatní školáci. Pozdravili jsme pohybovou básničkou, přednesli báseň o abecedě a poté každý svou písmenkovou básničku. Vše jsme zvládli. Nakonec nám paní učitelka rozdala naše první opravdové vysvědčení, kde byly samé jedničky. S úsměvem jsme je běželi ukázat svým rodičům a maminkám dali kytičku za lásku, kterou nám celý život dávají.

Žáčci z 1.A

Je to neuvěřitelné, ale naši prvňáčci už mají za sebou půlrok ve škole. Těšili se na úplně první vysvědčení v životě, i když vlastně pořádně nevěděli, co si mají představit. Nám dospělým to přijde samozřejmé, ale dětem jsem musela vysvětlit, co to vysvědčení je, proč ho dostanou a jak vypadá – aby pak nebyly zklamané, že je „tolik povyku kvůli jednomu popsanému papíru J.“

A co že jsme se to už zvládli naučit? Umíme přečíst a napsat 20 písmen, čteme věty, počítáme do 9, seznamujeme se s angličtinou, učíme se o přírodě, rodině a lidském těle, malujeme, zpíváme, cvičíme i plaveme. Sami uznejte, že jedničky na všech našich vysvědčeních jsou opravdu zasloužené!

Ve středu 31. ledna panovalo ve třídě už od rána veliké napětí z našeho dlouho očekávaného dne. I když učení dnes trvalo jen 3 hodiny, každou chvilku se někdo zeptal, jestli už bude to vysvědčení… Na 4. vyučovací hodinu jsme pozvali rodiče, aby si ten výjimečný okamžik užili spolu s námi. Nejprve jsme ukázali, co umíme z českého jazyka i z matematiky. Četli jsme legrační věty a vybírali správné slovo, pak jsme ve čtveřicích tvořili skupinky podle písmen a dokonce jsme do hry zapojili i některé maminky. Ukázali jsme, jak počítáme podle kostek a také nám v počítání pomáhali sněhuláci.

Ještě než jsme se dostali k nejdůležitějšímu okamžiku dnešního dne, prohlédli jsme si společně fotky z Odemykání slabikáře. Pak už dostal každý žáček nejen to vytoužené vysvědčení, ale také pochvalný list a drobné dárečky jako památku na první vysvědčení. Mě naopak děti potěšily kytičkami, vlastnoručně kreslenými obrázky nebo nějakou sladkou dobrotou.

Na závěr jsme rodičům předvedli naši písničku Vlk a kůzlátka, měli jsme vlastně generálku na pondělní pěveckou soutěž. Všichni se snažili, takže potlesk byl opravdu zasloužený. Snad se nám vystoupení povede alespoň stejně dobře i na samotné soutěži.

Martina Látrová, TU I.B