Věda u školy – 11. ročník

Vědu se učíme tím, že ji děláme…“ – v duchu tohoto hesla se v pátek 22. června 2018 konal již 11. ročník akce „Věda u školy“, tentokrát na téma „Lidské tělo“. Kromě ZŠ Dobrovského zde prezentovali různé zajímavosti o lidském těle učitelé a studenti z Gymnázia Moravská Třebová, Gymnázia Lanškroun, dále pak zástupci ze SZeŠ Lanškroun a SOŠ a SOU Lanškroun. K vidění toho bylo díky tomu opravdu hodně.
Na různých anatomických modelech lidského těla bylo možné si prohlédnout, jak vypadají orgány našeho těla, bylo možné si nechat změřit krevní tlak, vitální kapacitu plic, nechat si vypočítat BMI, popř. pomocí anemometru zjistit rychlost vydechovaného vzduchu z plic. Lidské tělo zde bylo představeno ale i z hlediska fyzikálního, např. pokusem na důkaz vodivosti lidského těla. V programu samozřejmě nechyběla robotika, která si najde vždycky řadu diváků, ražba mincí a 3D tisk.  Zajímavé bylo také srovnání anatomie ryby a člověka. Velký úspěch měly také zábavné chemické pokusy, které předváděl pan Josef Krátký.
Zároveň s „Vědou“ probíhal ve školní tělocvičně fyzikálně – přírodopisný pořad „Mám chytré tělo“, kterého se zúčastnili postupně všichni žáci naší školy. Dozvěděli se tak na velkých názorných pomůckách, jak v lidském těle fungují orgánové soustavy.
Celou akci doprovázelo sice chladné, ale slunečné počasí, což jistě přispělo k úspěšnému průběhu celé akce.

Daniela Krátká