Projekt ve 2. třídách - 100 let od vzniku ČSR

V pondělí 22. října proběhl na naší škole projekt věnovaný stému výročí založení Československé republiky. Připojili jsme se i my, druháci. Ráno jsme začali v zimní hale bruslením, tentokrát oživeným soutěžemi. Ve družstvech děti „stavěly“ nejznámější stavby naší země, bruslily s míčky ke krabicím označeným fotkami, např. Karlova mostu nebo Pražského hradu. Další hra byla hledání dvojic. Každý dostal obrázek z počátků ČSR a měl si najít kamaráda s úplně stejnou kartičkou. Která dvojice se našla, objela si společně kolečko kolem stadionu. Dnes nám čas na ledě utíkal ještě mnohem rychleji než jindy.
Ve škole jsme se rozlosovali do družstev, prvním úkolem bylo nakreslit veliký narozeninový dort v národních barvách, chceme přece naší republice blahopřát ke kulatinám. Na řadu přišla technika frotáže, pomocí skutečných lipových listů, papíru a voskovek jsme během pár okamžiků vykouzlili ozdoby na dort.
Pomocí příkladů jsme rozluštili matematickou šifru, řešili jsme neobvyklé slovní úlohy a na časové ose si zkusili představit, jak dlouhá doba je 100 let. Přečetli jsme si zakládající listinu a snažili se porozumět historickým výrazům. Prohlédli jsme si fotky všech prezidentů a řadili jsme jejich příjmení podle abecedy, také jsme trénovali orientaci v textu.
Jelikož v úterý jsme měli domluvenou v muzeu návštěvu výstavy ke 100 letům republiky, pokračovali jsme v projektu i další den. Povídali jsme si o státních symbolech, poslouchali a zpívali jsme hymnu. Narozeninový dort jsme pak dozdobili různými obrázky a symboly, na svíčky jsme napsali přání do dalších let. Na výstavě jsme si pak prohlédli dobové fotky, uniformu, dopravní prostředky, nádobí atd. a podívali se, jak vypadal tehdy Lanškroun. Největší atrakcí bylo razítko s Masarykovým portrétem, to jsme využili mnohonásobně.

Za 2. třídy Martina Látrová