Studenti učí studenty |
Po roce jsme se opět zapojili do týdne programování Meete and Code, který ve spolupráci s naší školou pořádal Nadační fond micro:la a Střední škola informatiky a ekonomie DELTA z Pardubic.
Ve středu 17. října se dvacet žáků druhého stupně, kteří navštěvují volitelný předmět technická výchova, zúčastnilo dvou čtyřhodinových bloků. Lektory se stali studenti z Pardubic. První blok se jmenoval Geocaching s micro:bity, druhý Experimenty s micro:bity.
V loňském školním roce se díky Meet and Code mohli žáci seznámit se základy programování kapesního programovatelného počítače BBC micro:bit. V letošním roce jsme žáky v praktickém kurzu seznámili s dalšími možnostmi, které micro:bit umožňuje, a to jak nastavit komunikaci a posílat informace z jednoho microbitu na další. Protože je microbit vybaven bezdrátovou komunikací s protokolem bluetooth, může kromě posílání příkazů na smart zařízení jako chytré telefony či tablety, komunikovat mezi sebou. Tato takzvaná „peer to peer“ komunikace funguje podobně jako po drátě, tj. jedno zařízení vyšle zprávu na určitém kanálu a všechna zařízení poslouchající na stejném kanálu tuto zprávu přijmou. Žáci si během kurzu naprogramovali micro:bity pro vzájemnou komunikaci a tu pak využili ke hře „Geocaching”. Jednotlivé naprogramované micro:bity se rozmístily po místnosti a následně je s pomocí dalšího micro:bitu hledali.
V dalším pokračování školení jsme využili micro:bit Inventors Kit. S jeho pomocí se žáci učili konstruovat a řídit jednoduché elektronické obvody. Základní sada Inventors Kit obsahuje deset základních experimentů, např. ovládání LED diody, motoru. Všechny experimenty jsou přehledně popsány v dodané brožurce.
Obě akce byly podpořeny iniciativou Meet and Code organizované v ČR sdružením VIA, z.ú., čímž děkujeme za podporu.
P. Resler