Výuka se zapojením odborníka z praxe do výuky v ZŠ – FYZIOTERAPIE (1. část)

V rámci projektu „Zapojení odborníka z praxe do výuky v ZŠ“ byla v pátek 30. 11. 2018 realizována výuka přírodopisu v osmé třídě s fyzioterapeutkou Mgr. Eliškou Maixnerovou, která se žákům věnovala čtyři vyučovací hodiny.
Na začátku první hodiny se děti s paní fyzioterapeutkou věnovaly diskuzi o tom, v jakých povoláních jsou potřeba znalosti z biologie (přírodopisu). Pak už byla pozornost soustředěna na význam fyzioterapie a náplň práce fyzioterapeuta.
Druhá hodina byla věnována vadám páteře a prevenci vzniku vad. V této části bylo možné využít znalostí dětí z hodin přírodopisu. V průběhu listopadu děti probíraly kosterní a pohybovou soustavu, a získaly tak vědomosti nejen o stavbě lidské kostry a svalech člověka, ale i základní informace o vadách páteře. Tyto informace tak mohly využít a znalosti z této oblasti biologie člověka si prohloubit. Během této hodiny se dozvěděly i informace o možnostech vzniku různých vad v běžném životě.
V průběhu třetí hodiny si děti vyzkoušely praktická cvičení. Velký úspěch měla tzv. „neviditelná cvičení“, která je možné provádět i v průběhu vyučovací hodiny (když už je hodina moc dlouhá, když už nevím, jak si sednout, když mě to moc nebaví, když usínám, případně když už mi chybí pohyb…)
Celý „fyzioterapeutický blok“ byl zakončen v tělocvičně, kde byli žáci seznámeni s významem masáží a některé základní si i vyzkoušeli.
Dopoledne s paní fyzioterapeutkou uteklo jako voda. Děti se během projektu blíž seznámily s prací fyzioterapeuta, prohloubily si své znalosti o lidském těle, naučily se několik praktických cvičení a získaly základní informace o masážích. Velký dík patří paní fyzioterapeutce, která za námi přijela z Olomouce a našla si na naše žáky ve svém nabitém programu čas.

Daniela Krátká