Festival vědy a techniky pro děti a mládež v Pardubickém kraji

Festival vědy a techniky je soutěž pro děti základních a středních škol, jejímž cílem je podněcovat co nejvíce talentovaných dětí k odhalování a rozvíjení tvůrčích schopností prostřednictvím řešení konkrétních vědeckých a technických projektů. Letos se konal již XII. ročník této soutěže a žáci z naší školy se soutěže tradičně zúčastnili. Tentokrát se podařilo žákům ve spolupráci s pedagogy vytvořit  šest vědeckých projektů, a to:
1. Zábavná chemie – Štěpánka Rubešová, Klára Knollová (VIII. třída)
2. Život rostlin – Anna Vlčková, Zuzana Kunčárová (VIII. třída)
3. Vývoj vesmíru a evoluce – Sofie Marcová, René Špičáková (VII. B)
4. Víte, jak vám vaše telefony září do hlavy a těla? – Veronika Reslerová (VII. A)
5. Dítě a sociální sítě – Zuzana Kubešová, Marie Gregorová (IX. A)
6. Vzácné rostliny PP Lanškrounské rybníky – Gabriela Skalická (IX. B)
V pátek 15. 2. 2019 proběhlo v Lanškrouně okresní kolo této soutěže. Všechny projekty uznala porota natolik zajímavými, že jejich autorky postoupily do krajského kola, které se konalo ve dnech 13. a 14. 3. 2019 v Pardubicích. Úspěch našim žákyním zajistilo kvalitní zpracování daného tématu i výborná prezentace projektů před porotou. Nejúspěšnějším projektem v krajském kole se stal projekt žákyně deváté třídy Gabriely Skalické, která vypracovala nejen velmi kvalitní a časově náročný projekt, ale byla schopná ho výborně prezentovat, a to i v anglickém jazyce. Díky tomu se Gábina podívá v květnu do Francie, což je jedna z hlavních cen v této soutěži.
V rámci krajského kola se konala robotická soutěž Robo RAVE. V kategorii doprava míčků do zásobníku – manuální nakládání se na zkušenou vydal dvoučlenný tým žáků čtvrté třídy - Petr Špirka a Filip Resler.
Všem žákyním gratulujeme k velkému úspěchu, kterým je už samotný postup do krajského kola, a přejeme hodně sil, elánu a chuti do práce na dalších projektech.

Daniela Krátká