Školní výlet 1. B a 2. B |
Počkat s výletem na pátek 17. května se nám opravdu vyplatilo, po dlouhé době na nás konečně vykouklo sluníčko a byl parádní den na cestování. Museli jsme sice vstávat o trochu dříve, ale výjimečně nám to vůbec nevadilo. Hurá do autobusu. Sice cestou několikrát zaznělo: „Kdy už tam budem?“, ale zdárně jsme dorazili až do Chrudimi.
V Muzeu loutkářských kultur nás už čekali, tak jsme mohli jít rovnou na program. Prvňáčci měli prohlídku expozice obohacenou o různé hry, druháci si nejprve v ateliéru vyrobili vlastní papírové loutkové divadélko. Vnitřní prostory muzea jsou ve starých měšťanských domech, takže o příkré schody, temná zákoutí a labyrint chodeb nebyla nouze, podívali jsme se až do vrcholku věžičky. Nejvíce se nám líbila expozice věnovaná stému ukončení 1. světové války a vzniku Československa. Dostali jsme totiž baterky a jednotlivé výjevy jsme si v potemnělém sále museli objevit pomocí stínohry. Na návštěvu suvenýrů jsme se nejprve museli posilnit, během oběda v herně jsme si ještě vyzkoušeli klasické loutkové divadlo nebo se vyfotili jako kněžna.
Autobus nás během chvilky převezl do Slatiňan na zámek, kde jsme měli zamluvenou prohlídku. Na suvenýry jsme se tentokrát „vrhli“ rovnou, kluci nemohli odolat přívěskům ve tvaru meče, holky zase braly útokem korálkové náramky nebo figurky koníků… Myslím si, že po naší skupině museli zásoby pořádně doplnit! A pak už honem do soukromých komnat šlechtického rodu Auerspergů, který zámek vlastnil téměř 200 let až do roku 1942. Hlavní sezóna ještě nezačala, takže jsme byli jedni z prvních, kteří si letošní novou trasu mohli prohlédnout. Kníže František Josef nechal zámek zmodernizovat, už na konci 19. století se zde mohli chlubit novým vodovodem, 7 koupelnami a 10 toaletami, elektřinou, ústředním topením, moderní kuchyní i s výtahem pro dopravu jídla nebo telefonem. Kromě knihovny, jídelny, salónů, ložnic nebo lovecké chodby jsme se podívali i do pokojů prince Vincenta a princezny Charlotty. Nejzajímavější bylo množství tajných dveří, kterými jsme pocházeli, a pak také různé exponáty. Ochotní průvodci nám ukázali album s cestovatelskými fotkami, školní sešity knížecích dětí, poslechli jsme si historickou obdobu gramofonu a vyzkoušeli si, jak funguje mechanická kalkulačka. Ovšem největším zážitkem bylo klouzání po parketách v zámeckých pantoflích…
Zpáteční cesta ubíhala rychle, svačinové krabičky i peněženky prázdné, takže výlet se vydařil a můžeme se zase těšit napřesrok.
Za 1. B a 2. B Martina Látrová