Když nemůžeš, přidej víc

S tímto heslem odstartovala 8. třída letošní cyklistický kurz, jehož cílem se jako tradičně stala nádherná oblast kolem přehrady Pastviny.
Vyráželo se v pondělí 13. května 2019 ráno za svitu slunečních paprsků. Jejich záře nám udělala velikou radost a usnadnila nám poněkud rozpačitý start. Některé děti se nemohly dočkat, některé však neskrývaly obavy, zda plánovanou vzdálenost se ctí zvládnou.
Pravdou je, že první etapa Lanškroun - Pastviny jednoznačně prokázala, kdo trénoval a kdo přípravu podcenil. Některé úseky jsme zvládali pomaleji, některé rychleji, ale dobrá nálada a úsměv z tváře se za celých zhruba 30km nevytrácely.
Po příjezdu na chatu Bublačku na nás čekaly útulné pokoje a výborný oběd. Po zaslouženém odpočinku jsme odpoledne trávili hraním zábavných her a sportem. Navzdory únavě se dětem usínalo jen stěží. Vždyť zážitků bylo tak mnoho…
Úterní chladné ráno nám připomnělo, že svátek slaví Bonifác, poslední ze zmrzlých mužů. Stupnice na teploměru opravdu nevystoupala vysoko, přesto jsme vyrazili na báječnou vyjížďku kolem Kunvaldu. Zdolali jsme zhruba 22km a pak honem ke kamnům, která však hřála jen nepatrně, takže bylo potřeba se zahřát. Zvolili jsme k tomu nejrůznější hry, stolní tenis a večerní diskotéku.
Středeční ráno bylo uplakané a opět chladné. Bylo jasné, že dnes na kolách nevyrazíme, a tak jsme si udělali radost příjemnou procházkou k Vejdově lípě a do konzumu v Klášterci nad Orlicí. Pláštěnky nám slušely a nic nám nemohlo zkazit radost z výletu.
Ani čtvrteční ráno nás nepotěšilo. Pohled z okna byl výmluvný – zataženo, jemné mrholení. Za normálních okolností by každý nejraději zalezl zpět pod peřinu, my ale spěchali za dobrodružstvím, takže jsme se teple oblékli a vyrazili jsme na Zemskou bránu. A bylo to dobré rozhodnutí. Čekala nás královská etapa plná krásných stezek, napínavého přenášení kol přes náročné úseky a legrace. Odpoledne se konečně vyčasilo. Byl tedy nejvyšší čas vytáhnout z garáže suché kajaky a trochu je smočit v přehradě. Děti byly tímto nápadem nadšené, nenašel se téměř nikdo, kdo by chtěl zůstat na břehu. Moc dobře všichni věděli, že by přišli o další báječný zážitek, na který se prostě nezapomíná. Večerní diskotéka a společné fandění českému hokejovému týmu na mistroství světa v ledním hokeji jen dokreslily další krásný den.
V pátek ráno 17. května jsme se sbalili, posílili jsme se vydatnou snídaní a vyrazili jsme zpátky k domovu. Počasí nám konečně přálo, takže jsme se radovali ze sluníčka a příjemných teplot. Milá zastávka nás čekala v Letohradě, kde zrovna probíhala proslulá pouť. A pak už jsme pozvolna mířili směr Lanškroun. Čím více kilometrů jsme měli v nohách, tím méně sil zbývalo, ale všichni znamenitě šlapali, a tak jsme se bez výrazných komplikací a hlavně bez úrazů mohli šťastně přivítat s rodiči, paní ředitelkou a panem zástupcem, kteří už na nás čekali.
Závěrem bych moc ráda poděkovala paní ředitelce, která nás první den na kole doprovodila na Pastviny. Druhý den pak vyzvedávala čtyři žáky na soutěž Právo pro každého a zase nám je přivezla zpět. Velké díky patří panu učiteli Cackovi, který pro nás cyklistický kurz pečlivě zorganizoval.
Děkujeme také panu Vlčkovi, který se ochotně postaral o naše zavazadla a dovezl nám je na chatu Bublačku a zpět.

Za 8. třídu N. Semerádová, třídní učitelka

A jak hodnotí cyklistický kurz žáci?

„Velmi se mi to líbilo, začala jsem se bavit i s lidmi, se kterými jsem se nebavila. Užila jsem si skoro každý moment a doufám, že na naše zážitky nikdy nezapomeneme. Chtěla bych se vrátit a prožít všechno znova.“

„Nejdřív se mi moc nechtělo, ale nakonec jsem jela a jsem za to moc ráda. Byl to skvělý týden nezapomenutelných zážitků.“

„Musím říct, že tyhle společné výlety doslova miluju. Vždy se tam celá třída hodně sblíží. Zažili jsme spoustu zážitků, na které v životě nezapomenu. Cyklistický kurz jsem si moc užila a vždy si uvědomím, jak moc mám svoji třídu ráda.“

„Nejlepší bylo zpívání ve sprchách, když ještě tekla teplá voda. Diskotéky byly taky super. A nebo vodní autodrom na lodích. Jela bych klidně znova.“

„Kdybych mohla, klidně bych se tam vrátila. Moc jsem si to tam užila a se všemi se sblížila.“

„Náš cyklistický kurz jsem si neskutečně užila, zábavy bylo až až a jsem ráda, že jsem tam jela, i když jsem nejdřív chtěla zůstat doma s kamarády a užívat si s něma. Když jsem dojela domů, bolelo mě celé tělo, ale stálo to za to.“

„Škoda, že cyklisťák netrval déle, protože to byly nejlepší zážitky se třídou. Hodně jsme se sblížili. Už se moc těším na další výlet, kdy zase budeme všichni pohromadě a užívat další zážitky.“

„Líbilo se mi tam všechno, hodně jsem si to užila. Nejradši bych se tam vrátila, protože to byl nejlepší a nezapomenutelný zážitek.“

„Chtěla bych poděkovat za společný týden. Moc vám všem děkuju. Jsme nejlepší třída, která má smysl pro humor a která se zvládne rozesmát úplně z malých drobností. Mám vás všechny ráda takový, jaký jste. Na tento zážitek s vámi nikdy nezapomenu.“

„Cyklistický kurz se mi moc líbil, zažili jsme spoustu nezapomenutelných a nenahraditelných zážitků. Určitě bych si to zopakovala. Nejvíce se mi líbily zážitky se spolužáky, ale na kolech to také bylo moc fajn. Jako třída jsme se hodně sblížili a lépe se poznali. Mám spoustu vzpomínek na lidi, které mám moc ráda a na které nikdy nezapomenu.“