25 let Amavetu

V reprezentativních prostorách Akademie věd ČR se od čtvrtka 1. 10. do pátku 2. 10. konala konference k 25. výročí založení Amavetu. Cílem konference bylo zhodnotit 25 let činnosti a stanovit nové cíle do dalších let. Konference se účastnila řada zahraničních hostů, např. Russ Fisher-Ives – zakladatel soutěže RoboRAVE z Nového Mexika, Kai Kamaka – organizátor vědeckých soutěží z Texasu a Alexander Leontovich – zástupce ředitele Moskevského centra pro mládež.

Asociace pro mládež, vědu a techniku Amavet, z. s., je spolek dětí, mládeže a dospělých, jejímž cílem je vytváření a rozvíjení zájmu dětí o vědu a techniku. Jednou z hlavních aktivit asociace je „Program vytváření a rozvíjení zájmu žáků o vědecké a technické obory v Pardubickém kraji“. Do této aktivity je od počátku zapojena také naše škola.
Malé ohlédnutí za osmi lety vědecké činnosti na Základní škole Dobrovského ul. Během této doby se podařilo jedenácti projektům získat hlavní cenu soutěže, a to krátkodobou stáž ve Francii pro dvacet žáků. Jeden projekt se probojoval do národního finále soutěže vědeckých a technických projektů středoškolské mládeže EXPO SCIENCE AMAVET v Praze. Tři projekty se také v Praze účastnily finále Českých hlaviček v kategorii „Abaraxan“ , která byla určená žákům do 15 let za nejvýraznější projekt, práci nebo počin v technických a přírodovědných oborech. Čtyři týmy se účastnily týdenního mezinárodního robotického kempu. V letošním roce Kristýna Bednářová s projektem „Škola Hrou pro základní školy“ vyhrála hlavní cenu. V kategorii Junior se jako nejlepší řešitelka zúčastnila od 10. do 15. května mezinárodní soutěže Broadcom MASTERS International a zároveň jako pozorovatelka největší soutěže na světě Intel ISEF v Pittsburghu USA. Během osmi let na vědeckých projektech pracovalo již kolem 100 žáků školy.
Mezi další aktivity Amavetu patří provozování vědeckotechnických center a klubů pro děti. Tento klub pracuje také na naší škole a v letošním roce ho navštěvuje kolem 50 žáků v šesti skupinách.
Konference se účastnili vedoucí Klubu Amavet – technici 2000 Mgr. Pavel Resler a Mgr. Oldřich Strnad. Z řad žáků to byla Kristýna Bednářová, která měla možnost druhý den konference prezentovat svůj vítězný projet a postřehy z účasti na mezinárodní soutěži v USA.

Pavel Resler