Abeceda peněz pro 4. třídy

Naše škola se letos zapojila do vzdělávacího programu Abeceda peněz, kde hlavním úkolem žáků je zrealizovat vlastní podnikatelský plán, respektive vybudovat vlastní firmu. Cílem je společně získat zisk, který si následně užijí, popřípadě věnují na dobrou věc.
Ve čtvrtek 14. 11. do školy zavítali zkušení lektoři z České spořitelny a seznámili žáky s celým projektem. Edukační hodina byla zaměřená na hodnotu peněz.  Žáci měli možnost se podívat jak na mince a bankovky České koruny, tak i na měnu jiných států (např.: libra, dolar). Žáci byli rozděleni do skupin a za pomocí kartiček odpovídali v kvízu na otázky týkajících se pojmů k základům finanční gramotnosti (např.: výdaje, příjmy, rozpočet, půjčka, spoření, účet, platební karta atd.). Nakonec byl žákům předán finanční dar ve výši 3000 Kč jako počáteční kapitál. Zvolení zástupci podepsali smlouvu a převzali peníze.
V pátek 15. 11. se žáci vydali na exkurzi na pobočku České spořitelny v Lanškrouně. Ve skupinách pracovali s jednotlivými zaměstnanci pobočky a seznámili se s prostory banky. Byla jim ukázána práce s bankomatem, počitadlem mincí i bankovek, nahlédli do trezoru a i skládali puzzle z bankovek.
Nyní žáci mají za úkol vymyslet název firmy, logo, zvolit si ředitele a především stanovit cíl, kterého chtějí v projektu dosáhnout. Pod vedením třídních učitelek bude celý projekt trvat 3 měsíce, žáci budou propagovat vlastní firmu, kterou posléze představí na jarmarku na pobočce České spořitelny v Lanškouně.

Mgr. Kateřina Krudencová a Zdeňka Štorková, tř. učitelky