Předvánoční výlet na zámek do Potštejna

Letos zahajujeme advent s týdenním předstihem, ve čtvrtek 21. listopadu jsme byli na výletě v Potštejně. Měli jsme objednaný program Vánoční příběh, který mají na zdejším zámku dotažený už téměř k dokonalosti. Hned u vstupu se dětí ujme pastýřova žena a odvede je do zámku, kde už na ně čeká holčička Barunka. Ta se s maminkou a s tatínkem připravuje na Vánoce a děti se tak dozví, jak to kdysi ve světnici vypadalo, jak se lidé oblékali nebo jaké dodržovali vánoční zvyky. Barunka jde večer spát a zdá se jí sen, jak Marie s Josefem putovali z Nazaretu do Betléma, kde se jim narodil Ježíšek. Kromě Barunky děti provází zámkem i anděl a ukazuje jim cestu. V každé místnosti jsou další úžasné kulisy a děj se tak rychle posunuje – nemusí se měnit scéna na jevišti, stačí přejít do dalšího sálu. Prošli jsme lesem, byli jsme u pasáčka ovcí, v Nazaretu jsme si vyslechli zprávu o sčítání lidu. Jeskyní jsme se dostali na orientální tržiště, kde se prodávají například látky, koření, bylinky, košíky, koberce a dokonce i živí králíci. U třech králů to vonělo kadidlem, připojili se k nám na cestu do Betléma i se svými dary. Nakonec jsme doputovali konečně až k jesličkám, kde už Marie s Josefem chovali Ježíška, tak jsme mu zazpívali koledu. A honem do zámecké cukrárny na čaj a něco dobrého. S pastýřem jsme ještě putovali Pohádkovem a počítali schované anděly, s dcerkou Magdalénou jsme se podívali na namalovaný betlém. Na nádvoří se děti samozřejmě nejvíc těšily na vánoční nákupy. Ještě se proběhnout po zámeckém parku a už hurá domů.

Martina Látrová