Hvězdárna a planetárium Hradec Králové 

Páťáci naší školy navštívili 16. 12. v rámci výuky přírodovědy královéhradeckou hvězdárnu a digitální planetárium. Zde jsou jejich zážitky:
„Jednoho krásného všedního dne se jelo do hvězdárny. Bylo to tam super!“
„V 8:00 jsme nasedli do autobusu a jeli do Hradce Králové. Dorazili jsme trochu dřív, ale to nevadilo.“
„Nejvíc se mi líbilo kino. Bylo to jako v akčním filmu. Zavedli nás do tmavé místnosti a my si sedli na sedačky a čekali jsme, co se bude dít dále. Pak začal povídat nějaký pán a poprosil o vypnutí mobilů a svítítek. No a tak jsme vše vypli a najednou se nad námi rozsvítila obloha. Bylo to hustý! Na zdi, na vrchu zdi, na stropě, po celé místnosti bylo plátno, no, bylo to hustý!“
„V kině nám pán ukazoval různý zajímavosti. Ukazoval nám souhvězdí a kde jaké najít. Zjistili jsme, že když najdeme Velký vůz a pětkrát ho protáhneme, tak najdeme Polárku. Viděli jsme naši galaxii a zjistili jsme, že my, Země, jsme malé zrnko ve Vesmíru.“
„A pak přišla paní a vzala nás na vesmírný let. Přiblížili jsme si Zemi a další planety. Bylo to vážně hustý!“
„Pak nám pustili film Polaris – Záhada polární záře. Bylo to o medvědovi a tučňákovi, jak si z ponorky postavili raketu.“
„Pak jsme šli do druhé budovy…Vyšli jsme po schodech, kde na zdech byly obrázky – obrazy souhvězdí a pak jsme vešli do místnosti, kde byla dost veliká zima…Byli jsme u opravdového dalekohledu! Byl opravdu veliký!“
„Takový dalekohled, který se dokáže otočit o 360 stupňů neboli dokola. Dalekohled nám ukázal na plátně Slunce (protože se do něj nesmí koukat, vypálily by se vám oči). Slunce je opravdu bílé.“
„ V poslední místnosti bylo kyvadlo zavěšené na desetimetrovém laně. Prý se dokáže kývat dvě hodiny, než ho zastaví gravitace a odpor vzduchu.“
„Nakonec jsme si koupili suvenýry a mohli si vyzkoušet, kolik bychom vážili na jiných planetách.“
„Tento výlet byl prostě BOMBA! Hodnocení 100 000 bodů ze 100.“

Žáci V. A, V. B  a MAKOŠ

Copyright (c) ZŠ Dobrovského 630, Lanškroun. All rights reserved.