Rekonstrukce akvárií

V měsíci prosinci se na Dobráku pilně pracovalo. Byla provedena rekonstrukce stávající stěny s akvárii, akvaterárii a terárii v suterénu školy. Pěkně jsme si „mákli“, ale výsledek stojí zato. Vznikla krásná, moderní stěna, radost pohledět.
Co tomu předcházelo? O prázdninách přišla paní ředitelka Dana Krátká s návrhem na změnu stěny (dnes už vím, že to byl super návrh, díky). Pan Vyhnálek (CHOVEX CZ) vypracoval studii s finanční rozvahou. Bylo schváleno a v prosinci se začalo. Nejdříve jsme museli vše přestěhovat - 5 akvárií (asi 250l) s rybičkami, akvaterárium s želvami, terária s hady, křečky, šneky a zlikvidovat původní stěnu. Díky za pomoc panu zástupci P. Reslerovi, p. školníkovi Vyhnálkovi a chlapcům z 9. tříd. Poté byla postavena na původní kovovou konstrukci nová stěna, zabudována akvária, terária. Bylo instalováno nové osvětlení. Ale vůbec nejdůležitější je centrální filtrace, vzduchování a odsávání. Poté následovalo stěhování živočichů do nového. Nejvíce, a to viditelně, se v novém prostředí ve vysoké vodě líbí želvám.
Trocha historie: původní stěnu jsme „zdědili“ v roce 1990 z Domu pionýrů v Lanškrouně. Od tohoto roku (neuvěřitelných 30 let) se v péči o živočichy vystřídalo asi 500 dětí v rámci biologických praktik. Chovali jsme kromě rybiček raky, kraby, žabičky, žebrovníky, agamy, sklípkana, pakobylky, ještěrky...
V současnosti máme nejstarší užovku červenou - 17 let, krajtu královskou 11 let (pro ty chováme laboratorní bílé myšky), želvy 13 let. Staráme se i o znovu nalezeného gegona obrovského, který se rok a sedm měsíců skrýval v obložení staré stěny. Zanechával za sebou stopy trusu, takže jsme věděli, že žije. Z rybiček chováme skaláry, čichavce, parmičky, tlamovce, karase, ancistrusy. Chybí ještě trochu zeleně, ale to časem také bude.
A zajímavost! Víte, že hadi vydrží až půl roku bez potravy? Víte, že samice gekona může naklást oplozená vajíčka bez přičinění samečka? Měli jsme štěstí, takové mládě gegona se u nás také objevilo. Také si užívalo svobodného pohybu, ale už je v teráriu.
Závěrem bych chtěla ještě jednou moc poděkovat vedení školy, panu školníkovi za vydatnou pomoc, ochotu a panu Vyhnálkovi, CHOVEX CZ  za realizaci projektu.
Přikládám pár fotografií a posuďte sami.

Jana Knápková

 

Copyright (c) ZŠ Dobrovského 630, Lanškroun. All rights reserved.