Studentky Moskevské univerzity poznávaly české školství

V rámci spolupráce s Asociací AMAVET jsme v úterý 3. 11. přivítali 11 studentek z Moskevské státní Pedagogické univerzity (MPGU). Ty přijely v rámci svého studia učitelství prvního stupně poznávat systém českého školství. Během týdenního programu navštívily např. Univerzitu v Hradci Králové a Gymnázium Litomyšl.
Program v Lanškrouně byl zahájen v mateřské školce na ulici Vančurově. Návštěva byla rozdělena na dvě části. V první měly studentky možnost se podívat do všech tříd a zde se seznámit s pravidelným dopoledním programem. Poté následovala beseda s paní ředitelkou Romanou Kolderovou, která zodpověděla otázky studentek, např. podle jakého programu se děti učí, jaký je způsob financování a jestli má každé dítě svoje portfolio.
Během dopoledne celou delegaci přijal starosta města Mgr. Radim Vetchý a místostarosta Ing. Bohumil Bernášek. Během neformálního setkání pan starosta představil studentkám Lanškroun. A jelikož pedagogickým doprovodem studentek byl vedoucí oddělení psychologické antropologie Doc. Alex Obuchov Ph.D., tak byl prostor také k obsáhlé diskuzi o českém a ruském školství.
Po obědě pokračoval program na naší škole. Paní ředitelka Mgr. Dana Krátká provedla studentky školou. Jelikož právě probíhala hodina ruského jazyka v osmé třídě, tak jsme toho využili a na malou chvíli hodinu navštívili. Poté jsme byli v první třídě na hodině výtvarné výchovy a ve druhé třídě na hodině českého jazyka. Zde se studentkám velmi líbilo a živě se zajímaly o výuku, ale i výzdobu tříd. Studentky se také seznámily s činností technického kroužku, kde žáci prvního stupně předvedli jednotlivé modely v činnosti. Přes školní družinu a školní zahradu jsme se pomalu přesunuli na SOŠ a SOU v Lanškrouně. Zde se studentky seznamovaly s oborem knihař, kosmetička a kadeřnice, tady byl průvodcem ředitel školy Ing. Jaroslav Novák.
Celý den byl zakončen návštěvou a exkurzí ve firmě SOMA Lanškroun, kde jsme se seznámili s celým výrobním programem.

P. Resler

Další fotografie naleznete zde (facebook)