Exkurze do Hvězdárny a planetária v Hradci Králové

Ve středu 11. 5. jsme se vypravili s páťáky na výlet do Hradce Králové. Kvůli covidu jsme 2 roky nemohli na výlet a velmi omezené byly i další školní aktivity, proto jsme se opravdu moc těšili, konečně zase nějaké cestování a poznávání. Také počasí nám přálo a sluníčko nás doprovázelo celý den, nejen ve hvězdárně při promítání 😊 Nejprve jsme byli v nové budově v promítacím sále (vypadá jako ufo) a pak jsme si šli do staré budovy hvězdárny prohlédnout dalekohled.
Letos už jsme se o vesmíru učili, takže projekce v promítacím sále s kupolí nám učivo připomněla a také ujasnila. Dozvěděli jsme se mnoho zajímavého a hlavně krásně názorně. Probrali jsme Slunce, Měsíc, planety, roční období, rovnodennosti i slunovraty, souhvězdí, lety do vesmíru. Prostorově jsme si „zaletěli“ na Měsíc, na Mars, na Slunce i na ISS. Na závěr jsme zhlédli film o různých vesmírných srážkách – vznik naší planety a Měsíce nebo vyhubení dinosaurů. Cestování časem i prostorem je tady možné rázem okamžiku.
Nesměly samozřejmě chybět suvenýry a nějaká ta dobrota z bistra, nanuky dnes opravdu přišly vhod. Před odjezdem domů jsme šli ještě na vycházku po části Planetární stezky až k místním rybníkům. Výlet se nám vydařil a už se těšíme na další!w

Za 5. třídy Martina Látrová

Copyright (c) ZŠ Dobrovského 630, Lanškroun. All rights reserved.