Miniprojekt „SPOLU VČERA, SPOLU DNES, SPOLU ZÍTRA“

CZ PL EFRR vektor JPG

Ve dnech 9. 5. – 13. 5. se zúčastnilo 20 vybraných šesťáků naší školy a stejný počet žáků z partnerské školy č. 3 z Dzierżoniówa turistického pobytu v příhraničním polském městečku Stronie Śląskie. Tento skvělý projekt byl spolufinancován Evropským fondem pro regionální rozvoj v rámci programu Interreg V-A Česká republika – Polsko 2014-2020 a státním rozpočtem prostřednictvím Euroregionu Glacensis.

Turistický pobyt očima žáků
První den
V 8:00 se všichni setkali u školy a povídali si. V 8:30 odjezd od školy a jeli jsme do Stronia Sląskiego. Příjezd zhruba 10:09 do Willy Diany. Hned jsme vyběhli nahoru na pokoj, vybalit si a odreagovat se od dlouhé cesty z Lanškrouna do Polska. V 11:00 nás čekalo zahájení projektu a ve 12:00 vynikající oběd. Po obědě jsme všichni jeli na hřiště, kde hned vedle byla rozhledna a jezero. Z rozhledny se nám naskytl pohled na rozsáhlý les a nádhernou krajinu -jako z pohádky. Po návratu na ubytovnu jsme šli všichni na večeři a v 21:30 byla večerka.
Druhý den
8:00 - náš první budíček
9:00 - snídaně formou švédských stolů
9:30 - výlet, exkurze a muzeum vlaků
12:30 - obchod s potravinami, jmenoval se Biedronka, každý si šel něco koupit
- návrat do Willy Diana
13:30 - pohybová hra, pro nás zajímavá, lezli jsme po laně ve velké výšce
- stavěli krabice pod sebe a seskakovali z nich
- hledaní podle detektorů a zkoušení první pomoci
19:00 - večeře
20:00 - diskotéka, bohužel konec v 21:00
21:30 - večerka
Třetí den
8:00 - budíček
9:00 - snídaně opět švédské stoly
10:00 - vyjeli jsme na výlet na vrchol Borůvkové hory (Rychlebské hory)
10:35 - příjezd na místo a pěší vyšlap na vrchol Borůvkové hory
Zde čekal pan průvodce a povídal nám různé zajímavé věci o Polsku.
13:00 - kavárna jménem Albrechtshalle v Ladku Zdroj, paní učitelka z Polska nám koupila zmrzlinu
15:00 - návrat do Willa Diana
15:30 - obědovečeře (takto v Polsku nazývají)
16:30 - hry na hřišti - např. volejbal, fotbal, vybíjená
17:30 - ve skupinách vyrábění vlastních chlebíčků, hodnocení poroty, vyhlášení vítěze
20:00 - opět diskotéka
21:00 - konec
21:30 - večerka
Čtvrtý den
8:00 - budíček
9:00 - snídaně
9:30 - hráli jsme volejbal nebo fotbal
11:45 - výlet do Klodzka - pevnostní hra - na vojáky
Rozdělili nás do týmů, vysvětlili pravidla. Bohužel na nás mluvili stále polsky, tak jsme moc nerozuměli, naštěstí nám paní učitelka Ilčíková pomáhala s překladem, takže moc děkujeme. Pevnostní hra trvala 3,5 hod, byla plná super aktivit. Např. přetahování se lanem, hraní dámy, házení míčku do daného objektu, chození jako vojáci… Po skončení pevnostní hry, proběhlo společné focení. Po příjezdu zpět proběhla příprava na diskotéku a pyžamová párty. Na té bylo za úkol mít s sebou kartáček na zuby a zubní pastu. Všichni jsme se vyfotili a šli ve 21:30 spát.
Pátý den
Dnes nám budíček nezazvonil v 8:00, ale 7:30 a snídaně byla také o půl hodiny dříve.
V 9:00 nám poděkovali za účast na pobytu v Polsku.
Od 10:00 probíhaly pohybové hry na hřiště a jiné různé aktivity.
Od 12:00 se rozdávaly diplomy.
Ve 13:00 oběd a poslední foto.
Ve 14:00 odjezd zpět do Lanškrouna.
15:45 příjezd ke škole, všichni si vzali svoje zavazadlo a s novými zážitky se rozešli k domovům.

Na turistickém pobytu jsme prožili mnoho krásných zážitků, poznali krásu kladské krajiny. Seznámili s polskými dětmi. Všem se nám v příhraničí sousední země velmi líbilo a těšíme se na brzké shledání s polskými kamarády.

Zpracovala Jana Vacková, 6. A, ve spolupráci se Sárou Krejsarovou a Ellou Rybovou

Popisky k foto:

Den I.
První den "Spolu včera, spolu dnes, spolu zítra" v malebné zemi Klodsko.
Stronie Śląskie, vodní nádrž Stará Morava, oheň a diskotéka.

Den II.
Dopoledne polní hra s názvem Qest Stronia Śląskie. Po obědě postavte věž z krabic, lanový most, hledání předměty lavinovými detektory a první pomoc. Večer výborná večeře a diskotéka.

Den III.
Druhý den ráno nás přivítalo krásné sluníčko. Vydali jsme se na Borówkowa Góru – jeden z nejvyšších vrcholů Zlatých hor - 900 m.n.m. Společně s námi se na vrchol dostávali žáci z naší spřátelené polské školy. Spolupracujeme s ní již 25 let.
V lázeňské části Lądek Zdrój nás čekala vynikající zmrzlina.
Zúčastnili jsme se kulinářských workshopů, jejichž cílem byla vlastní příprava večeře.
Tradičně jsme den zakončili diskotékou.

Den IV.
Mysleli jsme, že nám nebude počasí přát. Překvapení – další slunečný den. Dopoledne proběhlo focení v krásné přírodě. Poté jsme se vydali do Klodska, abychom v Klodské pevnosti zažili fascinující lekci historie – „Hra o pevnost“. Odpoledne jsme skládali stavebnice. Část skupiny připravila diplomy a poděkování. Večer opět diskotéka a na závěr „pyžamová párty“. Toto byl náš poslední večer ve Willa Diana ve Stronie Śląskie.

Foto: Taťjana Ilčíková