ŠKOLNÍ VÝLET DO PRAHY – 5. B

Tak jsme se v pondělí 13. 6. po dvou letech konečně dočkali pořádného výletu a zamířili jsme rovnou do Prahy. Loni i letos jsme se o Praze hodně učili, takže k památkám, pověstem, historickým slohům nebo osobnostem jsme si mohli přiřadit spoustu zážitků a poznatků „naživo“. Děti se rozdělily do skupinek a celý den zjišťovaly správné odpovědi na pražské úkoly.

Naši celodenní trasu jsme zahájili samozřejmě na Václavském náměstí „u koně“, pak jsme se tramvají přemístili kolem Národního divadla pod Petřín. Lanovka byla pro některé novým zážitkem, a i tentokráte to vyšlo – kabinky se minuly a nesrazily se😊 Na Petříně jsme se rozdělili na 2 skupiny, většina dětí chtěla do zrcadlového bludiště, ale našlo se i pár odvážlivců, kteří vystoupali 299 schodů na rozhlednu. Prohnutá zrcadla v bludišti byla rozhodně nejlegračnějčí částí výletu a pobavili se opravdu všichni. Skupinka na rozhledně zase ocenila krásné výhledy na celou Prahu a špetku adrenalinu.

Cestou na Pražský hrad jsme se stavili na lanovém hřišti, stihli jsme ošetřit jedno odřené koleno, prohlédli jsme si Loretu se zvonkohrou nebo budovu ministerstva zahraničních věcí. A pak už honem na slavnostní střídání stráží. Měli jsme štěstí, turisté tam téměř nebyli, a tak jsme měli vše hned z první řady. Hodně nadšení vzbudila také bezpečnostní prohlídka při vstupu na nádvoří Hradu. Prohlédli jsme si samozřejmě chrám sv. Víta a kouzelné domečky ve Zlaté uličce. K vidění je tam například alchymistická laboratoř, historická brnění a zbraně, mučírna, krčma, domek jasnovidky, ševce a spousta obchůdků s krásnými rukodělnými výrobky. U věže Daliborky byl krásný výhled na Letohrádek královny Anny a naše trasa pokračovala po zámeckých schodech na Malou Stranu. Cestou na Malostranské náměstí jsme viděli budovu senátu i různá velvyslanectví.

Karlův most byl plný malířů a karikaturistů, některé portréty nás dost pobavily. Kdybychom měli více času, líbila by se nám i plavba některou z vyhlídkových lodí, tak snad někdy příště. Další kroky vedly k Betlémské kapli a pak už na Staroměstské náměstí. Tady bohužel nastala chvíle i na otestování našich pláštěnek a deštníků, orloj jsme už sledovali v dešti. Proto jsme pak vynechali zacházku ke Staronové synagoze, Golema se tak nepodařilo najít ani letos😊

Zlatý hřeb celého výletu jsme si nechali na závěr, konečně rozchod po nákupech v obchodním domě MY, obchody jsme vzali útokem! Samozřejmě jsme v Praze nemohli vynechat metro, kterým jsme se pak svezli zpátky na nádraží. Ještě šance utratit poslední kapesné a už hurá dopřát si odpočinek ve vlaku. Cestou zpět se mohutně prohlížely nakoupené suvenýry a dárečky a dojídaly poslední dobroty. Výlet jsme si moc užili, zmapovali aktuální ceny pražských WC i zmrzliny, a hlavně jsme v pořádku dorazili zpátky do Lanškrouna. Aneb jak pravily děti: „Paní učitelka nás pořád jen přepočítávala.“😊

A jak dopadlo celodenní soutěžení skupin? Shodně nejvíce bodů posbíraly dvě skupinky: Honza, Hynek, Kuba, Ráďa, Anetka a Míša a pak také Terka, Rozi, Emča a Viky.

Za 5. B Martina Látrová

Copyright (c) ZŠ Dobrovského 630, Lanškroun. All rights reserved.