Abeceda peněz ve 4. třídách

Naše 4. třídy se letos zapojily do programu o finančním vzdělávání Abeceda peněz, který pro ně připravila Česká spořitelna. Tento jedinečný zážitkový program pokrývá celý standard finanční gramotnosti pro 1. stupeň základní školy. Naše škola si vybrala projekt Zvládneme to ve škole. Děti na začátku programu vyplnily vstupní kvíz a poté ve třídě uvítaly paní z České spořitelny, která je seznámila s celým projektem, aby věděly, co je čeká. Vlastním tempem jsme potom každý týden uváděly naše čtvrťáky do světa správného hospodaření s penězi. Byli jsme na interaktivní exkurzi banky a vstoupili do míst, kam obvykle veřejnost není zvána (do trezoru). Žáci viděli, jak se bankovky vkládají a vybírají z bankomatu, jaké mají bankovky ochranné prvky, jak vypadá milion v hotovosti. Naučili se chápat, co je rodinný rozpočet a začali o penězích přemýšlet jako dospělí. Seznámili se s pojmy rozpočet, příjem, výdaj, spoření či půjčka. Zjistili, že není tak snadné v dnešní době s penězi hospodařit. Školáci si díky programu vštípili zásady správného hospodaření prostřednictvím hry a zábavy, aniž by měli pocit, že se něco učí. Celý program jsme ukončili výstupním kvízem.

E. Suldovská, M. Jirásková