Ponožkový den na Dobráku

Hlavním posláním ponožkového dne je obléct si na každou ponožku jinou, a tím vyjádřit podporu lidem s Downovým syndromem. I letos jsme se na Dobráku připojili.

21. 3. je Světový den Downova syndromu. Zvolené datum nemá nic společného s 1. jarním dnem, datum bylo stanoveno proto, že Downův syndrom je způsoben trisomií = ztrojením 21. chromozomu.

Downův syndrom je vrozená vada, se kterou se ročně v ČR narodí průměrně 70 dětí. „Downíky“ poznáme na první pohled - prozradí je menší podsaditá postava, zešikmené oči, kulatá hlava s plochým obličejem, široké ruce s krátkými prsty. Krom typického vzhledu způsobuje onemocnění pomalejší mentální vývoj, pro který je nejstěžejnější začlenění do společnosti. Právě proto si lidé po celém světě v tento den poruchu připomínají a nosí každou ponožku jinou. Ponožky byly jako symbol zvoleny proto, že pokud se dají patami k sobě, vytvoří dohromady písmeno X připomínající příčinu tohoto onemocnění – poruchu chromozomu X. Odlišnost ponožek pak symbolizuje odlišnost lidí s DS od těch zdravých.

My jsme se s dětmi zapojili do podpory také, mnoho dětí i učitelů a paní asistentek si dnes obléklo netradiční ponožky a vyrazili do školy. Společně jsme si vypracovali pracovní list, ve kterém se děti dozvěděly, proč Downův syndrom a proč zrovna v tento den, přečetli si úryvky z knížek o lidech s DS nebo si povídali o chlapci s DS, který žije v Lanškrouně a navštěvuje dětské hřiště.

Jana Kmentová

Copyright (c) ZŠ Dobrovského 630, Lanškroun. All rights reserved.