Charitativní běh Dobráku

Letošní školní rok se u nás na Dobráku nese ve znamení dobrých skutků. Učíme se základní lidské dovednosti – pomáhat bez nároků na odměnu či obdiv. Jarní charitativní běh je v tomto smyslu naší tradicí a v pátek 12. května 2023 se konal jeho již 6. ročník. Tentokrát byl navíc zpestřen několika příjemnými změnami.

Intenzivní přípravy probíhaly už od rána tak, abychom mohli ve 14 hodin slavnostně začít. O úvod se postaralo taneční oddělení Sluníčko a poté paní ředitelka, která všechny účastníky běhu přivítala. Následně se slova ujali naši štědří sponzoři. Letos byli dva – paní Slováková za firmu Komfi a pan Faltus za firmu Pekařství a cukrářství Sázava. Společně povzbudili všechny příchozí k vytrvalému běhu a přislíbili proměnit každý odběhnutý ovál v jednu korunu.

Díky těmto dvěma mecenášům jsme tentokrát běželi pro dvě děvčata – tříletou Lauru Hubálkovou z Lanškrouna a šestnáctiletou Nelu Rabovou ze Svitav. Slečně Nele komplikuje život zákeřná leukemie a Laurinka bojuje se vzácným geneticky podmíněným onemocněním, kterému vědci dali jméno kabuki syndrom.

Úvodní kolečko tradičně zahájily děti ze žákovského parlamentu. A potom už se náš 140 metrů dlouhý ovál zaplnil mnoha odhodlanými běžci, kteří nezůstali sedět doma, odsunuli své povinnosti na jiný den a rozhodli se strávit odpoledne s námi. Na trase se potkávali nejen žáci naší školy (současní i bývalí), ale i jejich rodiče, ba dokonce prarodiče, učitelé a kamarádi.

Na hladkém průběhu celého odpoledne se podílelo mnoho lidí. Občerstvení zajistil jako vždy spolek RODO a nově i několik dívek ze 7. A, které se již ve čtvrtek odpoledne pustily do pečení a přípravy dobrůtek. Dárečky pro dětské účastníky běhu darovaly tři lanškrounské firmy – fortell, Melitrade a AVX. Upomínkové předměty věnovala i společnost České dráhy. Třída 8. A si se svojí třídní učitelkou pro děti připravila doprovodný program ve formě zábavných sportovních her. Naše bývalá žákyně Martina Vávrová předvedla své umění v malování na obličej, které udělalo radost mnoha zájemcům. Patrik Sedlák a Petr Hýbl z 9. B se stali vynikajícími DJ. Naši žáci dále pomáhali s prodejem občerstvení, školních triček, se sčítáním a zapisováním odběhnutých koleček, přípravou zázemí pro tuto akci, a dokonce i s kamerovým natáčením těch nejzajímavějších momentů celého odpoledne. Všechny nás spojila chuť pomoci někomu, kdo naši podporu opravdu potřebuje.

Naším společným přáním bylo pokořit rekord z roku 2018, který činil 7. 471 odběhnutých oválů. Zhruba půl hodiny před koncem běhu přišla skutečná výzva. Spolek Parahospody nabídl 2Kč za každé odběhnuté kolečko nad tento dosavadní rekord. Byl tedy další důvod zvednout se ze židle a vyrazit na trasu. Jen chvíli poté oba sponzoři navrhli prodloužit náš běh o deset minut. Snaha získat pro obě  děvčata co nejvíce peněz byla opravdu veliká, a tak se ovál zaplnil mnoha lidmi a v závěru se běželo vskutku do posledního dechu.

Přesně v 17.10 hod byl letošní charitativní běh ukončen s úchvatným výsledkem. Společně jsme zdolali 8. 973 oválů. Následovalo sčítání a odčítání. Firma Komfi tedy přispěla částkou 8.973Kč, stejnou částkou přispělo Pekařství a cukrářství Sázava, spolek Para hospody celkem částkou 3.004Kč a na dobrovolném vstupném se nám podařilo získat 5.750Kč. Výsledná částka 26.700Kč je krásná a štědrá. Bude rovným dílem rozdělena mezi obě zmiňovaná děvčata. Každá z nich od nás všech tedy získá 13.350Kč.

Už od roku 2016 nám pomáháte uskutečňovat akci, která nám dává smysl. DĚKUJEME VÁM.