Cyklistický kurz v Pastvinách

Cyklistický kurz je událost, kterou žáci 8. tříd většinou přijímají s lehkými obavami. Od začátku školního roku vědí, že je čeká týden strávený na kolách v krásném prostředí Pastvinské přehrady, ale jen tuší, jak náročné trasy si pro ně pan učitel Cacek připraví.

V pondělí 22. května 2023 ráno se tedy obě 8. třídy a pedagogický doprovod sešly před školou. Nejprve proběhla nutná kontrola pečlivě seřízených kol, abychom v 9 hodin mohli bezpečně vyrazit na 1. etapu, která nás vedla přes Jakubovice, Dolní Čermnou, Verměřovice, Mistrovice a Nekoř až na chatu Bublačku, kde na nás čekalo ubytování a dobrý oběd. Již první kilometry prověřily fyzickou zdatnost dětí, takže jsme v průběhu cesty různě obměňovali původní rozřazení žáků do čtyř skupin, které bylo nutné, neboť nás i s učiteli bylo přes čtyřicet a takto početný peloton by byl pro řidiče komplikací. Oběd byl objednaný na 13.30hod, mohli jsme se tedy kochat a nebylo třeba pospíchat.

Po příjezdu nás čekal guláš, ubytování a seznámení s pravidly a programem celého týdne. Postupně jsme si zvykli, že dopoledne strávíme na kole a odpoledne hraním různých míčových her, trénováním střelby ze vzduchovky nebo plavbou na lodičkách, k čemuž krásné počasí a malebné prostředí přehrady vybízelo.

A tak jsme hned druhý den na kolách navštívili Zemskou bránu, ve středu Žamberk a ve čtvrtek Kunvald. Pan učitel volil trasy tak, abychom zátěž zvládli opravdu všichni. Cestou nám ukazoval zajímavá místa a vždy našel i obchod, ve kterém jsme si mohli zakoupit občerstvení.

Týden strávený sportem vždy prověří nejen naši fyzickou kondici, ale i charaktery nás všech. V tom je pro žáky a učitele velmi přínosným, neboť se poznáváme mimo školní lavice v jiných, pro někoho naprosto nových podmínkách. Cestou domů si odnášíme poznatek, na koho se můžeme spolehnout, kdo je nápomocný, s kým je nám dobře, a naopak. Společné zážitky upevňují třídní kolektiv a dávají prostor pro nová přátelství.

Když jsme se v pátek 26. května kolem poledne všichni společně vrátili k naší škole, byli jsme vyčerpaní, ale zároveň jsme věděli, že až nás přestanou bolet nohy, budeme mít na co vzpomínat.

Vl. Cacek, G. Reslerová, N. Semerádová, A. Vacková (pedagogický dozor)