Lanškrounská řemesla – Sedlář a brašnář René Rykala

V kalendáři jsme přivítali nejenom nový měsíc, ale i nový rok a s ním i další řemeslo v našem celoročním projektu. Tentokrát jsme přijali pozvání do dílny k panu Rykalovi, kam to máme ze školy jen kousek. Během dopoledne jsme se u něj opět vystřídali se všemi třídami 1. stupně. Většina dětí poprvé v životě viděla materiál a nástroje, které jsou při práci s kůží potřeba. Byli jsme překvapeni, kolik různých druhů šicích strojů je potřeba, jaké speciální nástroje se používají. Prohlédli jsme si různé druhy kůží, jehly a provázky na prošívání, nože, kráječe, raznice a mnoho dalšího. Viděli jsme, jak vzniká opasek a určitě byste si netipli, že je k tomu potřeba i včelí vosk. Pan Rykala se specializuje na zakázkovou výrobu, pod jeho šikovnýma rukama vznikají nejen opasky, ale i obojky a postroje na psi, koně, raritou jsou postroje pro cirkusové slony. Dále vyrábí nebo renovuje různé brašničky, pouzdra na nože, kabelky, boty, potahy sedadel, polstrování v autě…prostě na cokoli koženého si vzpomenete. Děkujeme za návštěvu a seznámení s tak ojedinělým řemeslem.

M. Látrová

Copyright (c) ZŠ Dobrovského 630, Lanškroun. All rights reserved.