Okresní kolo Matematické olympiády kategorie Z5

Ve středu 25. ledna 2023 se 2 žáci z 5.B se svojí paní učitelkou Š. Skalickou vydali do Ústí nad Orlicí na okresní kolo Matematické olympiády. Ve školním kole, kde žáci v domácím prostředí řešili 6 úloh, uspěli všichni čtyři účastníci (V. Krátký, T. Ficner, A. Čadová, N. E. Milićová), soutěžit do DDM Duha odjeli nakonec pouze Vojtěch Krátký a Tomáš Ficner. A cesta to byla nadmíru úspěšná! Po porovnání sil s dalšími 14 žáky své kategorie, kdy v průběhu 90 minut měli vyřešit 3 matematické úlohy, se Vojtovi podařilo získat 17 bodů z 18 možných a tuto kategorii vyhrál! Ani Tom si nevedl špatně, se 7 body obsadil 10. místo.

Blahopřejeme a děkujeme za úspěšnou reprezentaci školy.

Mgr. Gabriela Reslerová

 

Biologická olympiáda – školní kolo

Školního kola biologické olympiády se ve středu 1. 2. 2023 zúčastnila tři děvčata z osmých tříd – Káťa Krátká, Eliška Jílková a Andělka Slavíková. Téma letošního ročníku olympiády je BEZLESÍ. Ve školním kole děvčata čekal vědomostní test, poznávání rostlin, hub a živočichů a laboratorní práce. Nejúspěšnější žákyně se zúčastní v dubnu okresního kola.
Výsledky školního kola:

místo – Kateřina Krátká – celkový počet bodů: 84,5

místo – Eliška Jílková – celkový počet bodů: 73

místo – Anděla Slavíková – celkový počet bodů: 48

Děvčatům blahopřejeme k pěkným výkonům a budeme držet palce v kole okresním.

Daniela Krátká

 

Olympiáda z českého jazyka

V pátek 27. ledna 2023 jsme zase po roce uspořádali školní kolo olympiády z českého jazyka. Zúčastnit se mohli žáci a žákyně 8. a 9. ročníků.

Této příležitosti využilo celkem deset dívek (Anna Cinková, Barbora Haislarová, Ester Netolická z 9. B, Anežka Havlíková z 9. A, Michala Hostovská, Barbora Semerádová, Eliška Jílková z 8. B, Kateřina Krátká, Anděla Slavíková, Adéla Tomišková z 8. A) a jeden chlapec (Jan Štěrba z 8. B).

Na mladé češtináře čekalo nejprve osm gramatických cvičení, která prověřila schopnost správné formulace, šíři slovní zásoby, porozumění textu, ale i znalosti interpunkce, větných členů a druhů vedlejších vět. V druhé části dostali soutěžící za úkol vytvořit libovolný slohový útvar na téma Na listopadu se mi líbí/nelíbí…

Nejvíce mluvnických znalostí prokázala Kateřina Krátká. Na druhé pozici se umístila Barbora Semerádová a v těsném závěsu za ní Adéla Tomišková. Toto pořadí zůstalo zachováno i ve slohové části soutěže, a tak bylo o výsledcích rozhodnuto.

Výše zmiňovaným děvčatům blahopřejeme k pěknému umístění a všem soutěžícím děkujeme za vzornou reprezentaci.

Naděžda Semerádová

 

Konverzační soutěž v anglickém jazyce pro žáky 6. a 7. tříd

Dne 10. 1. 2023 se na naší škole uskutečnila konverzační soutěž v anglickém jazyce pro žáky šestých a sedmých tříd (kategorie I.A). V této kategorii jsme měli letos 14 žáků. Žáci nejdřív splnili poslechovou část (úroveň KET), potom proběhla ústní. Tu tvořilo následující zadání: představení vlastní osoby, popis libovolného obrázku a spontánní odpovědi na jednotlivé otázky vyučujících. Výkony soutěžících byly velmi vyrovnané, proto rozhodování nebylo lehké. Tento ročník konverzační soutěží přál žákům šestých tříd.
První místo obsadila Křivohlávková Sára (6.A), 2. pozicí získala Jelínková Mia (6.A), o 3. místo se rozdělili Křivohlávek Robin (6.A) a Sedlák Tomáš (6.B). Čtvrté místo obsadil Topinka Tobiáš (7.B).

Do okresního kola postoupila vítězka ze školního kola. Sáře přejeme mnoho odvahy, úspěchů a velké množství správných anglických slovíček!

Všem zúčastněným děkujeme a věříme, že i když třeba nevyhráli, jsou rádi, že opět o kousek překonali sami sebe a přišli nám předvést, že jím komunikace v angličtině dělá radost. Těšíme se na příští rok.

Taťjana Ilčíková a Naděžda Semerádová

 

TECHNÉ

Bühler CZ - Žamberk zorganizoval již 9. ročník tradiční akce TECHNÉ pro žáky základních škol.

Jedná se o tradiční zážitkový den pro mládež se zájmem o techniku.

Součástí TECHNÉ je i pořádání Soutěže zručnosti a technické tvořivosti (SZTT) pro žáky základních škol. Jejím smyslem je podpořit mladé lidi, kteří využívají svůj volný čas
k tvůrčí činnosti s využitím zručnosti a technické tvořivosti. Motto letošního ročníku bylo „Tvoříme pohybem“.

Zvláštní cenu firmy Bühler CZ získali v kategorii:

Výrobky vlastní výroby (4. – 6. třída):

Vojtěch Krátký a Alex Tojmar s výrobkem - Maják řízený micro:bitem

Samostatně pohybující se výrobky vlastní výroby včetně prvků robotizace a automatizace (7. – 9. třída):

Filip Resler a Petr Špirka s výrobkem AUTE – automatické terárium řízené micro:bitem

P. Resler

Copyright (c) ZŠ Dobrovského 630, Lanškroun. All rights reserved.