Babiččin statek – výlet 1. A + B 

Dnešek prostě vyšel. Počasí jako na objednávku, cesta autobusem proběhla hladce, a dokonce nebylo potřeba zalepit ani žádné odřené koleno. V Líšnici, kousek od Žamberka, na nás čekala celodenní venkovní zábava na Babiččině statku. Rozdělili jsme se na 3 skupiny a během dopoledne se vystřídali na různých aktivitách. Jedna skupina si prošla naučnou stezku v areálu, kde byly zajímavosti o hospodářských i volně žijících živočiších a bylinkách. Cestou se také děti proběhly v keřovém bludišti. Druhá skupina se věnovala hřebelcování poníků a oslíků a čištění stájí. K vidění nebo k pohlazení byli ještě i ovečky, kozičky, koně, psi, kočky, králíci, morčata, prasátka, nutrie, hrdličky, kačenky, slepice, pštrosi nebo lamy. Poslední skupina měla k dispozici hřiště, houpačky, kolotoč, pískoviště, domek se skluzavkami, běh s plyšovým koníkem přes překážky, a hlavně domečky na hraní – prádelna, kuchyňka, obchod, škola… Spoustu nadšení vyvolala houpací pneumatika z traktoru nebo staré sluchátkové telefony😊 Před obědem se ještě skupiny vystřídaly na nafukovací trampolíně a v obchůdku se suvenýry. Babiččin statek totiž funguje jako chráněná dílna, v péči o zvířata, v šití suvenýrů a vyrábění mýdel se tady střídá 28 klientů. K obědu jsme měli objednanou polévku a výborné kynuté borůvkové knedlíky. Pak ještě trocha hraní a dovádění a už hurá domů. Výlet sklidil velké nadšení, škoda jen, že další bude zase až za rok!

Za 1. třídy M. Látrová

 

Salzburg a Hallstatt 

Po dlouhé a nepříjemné covidové pauze jsme opět dostali šanci vycestovat se školou do zahraničí, a tak nebylo divu, že naplnit autobus nadšenými cestovateli nebyl žádný problém. Program, který nám cestovní kancelář PRO TRAVEL CK, s.r.o. nabídla, zněl velmi lákavě. Cílem naší dvoudenní exkurze se totiž stal Salzburg a Hallstatt.
Odjížděli jsme 4. května lehce po půlnoci, abychom ráno byli v rakouské metropoli, která je neodmyslitelně spjatá s hudebních skladatelem W. A. Mozartem, tedy v Salzburku. Pro probdělé noci se procházka tímto krásným městem ukázala být náročná, ale krásná. Prošli jsme si historické jádro, které bylo zařazeno na seznam světového dědictví UNESCO, obdivovali jsme Dóm sv. Ruperta a Virgilia, benediktinský kostel sv. Petra, arcibiskupský palác Residenz, rodný dům Mozarta a další památky.
Ze Salzburgu jsme vyrazili do městečka St. Gilgen, kde nás čekala půvabná projížďka lodí po jezeře Wolfgangsee do městečka St. Wolfgang. Poté jsme autobusem přejeli do lázeňského městečka Bad Ischl, bývalého letního sídla císařské rodiny, které si zamilovala i císařovna Sissi a kde bylo podpisem stvrzeno vyhlášení první světové války útokem na Srbsko. Tam jsme se ubytovali v čisté, ale poněkud rušné mládežnické ubytovně. Noc strávená s italskými nocležníky byla chvílemi vysilující, neboť tito mladí lidé nebyli ochotni dodržovat noční klid, ba dokonce ani pokyny svých vyučujících.
Odměnou nám ráno byla vydatná snídaně. V 8hodin už jsme opět nastupovali do našeho autobusu, abychom mohli strávit den v jednom z nejhezčích městeček Solné komory, Hallstattu, které opět figuruje na seznamu kulturního dědictví UNESCO. Zde nás čekal výjezd zubačkou na vrchol hory Salzberg. Oblečeni do slušivého pracovního oděvu jsme navštívili místní důl se zážitkovou prohlídkovou trasou, kde jsme se seznámili s historií těžby soli. Součástí programu byly i zábavné skluzavky a závěrečná jízda vláčkem. Poté jsme zubačkou sjeli zpět do údolí, prošli jsme si městečko a využili alespoň chviličku vytouženého osobního volna k nákupu drobných suvenýrů pro naše blízké.
Oba dny se nesly ve znamení dokonalého počasí pod taktovkou bodré průvodkyně, která nás v rychlém sledu přemísťovala z místa na místo a zahrnovala nás obrovským množstvím informací a zajímavostí. Unaveni, ale nadšeni jsme v odpoledních hodinách opouštěli Rakousko, abychom nejpozději ve 23hodin byli zpět v České republice u našich rodičů. Cesta byla dlouhá a pro někoho možná i náročná, ale to k cestování prostě patří. Příjemným zpestřením pobytu v autobuse byl závěrečný kvíz, který si pro nás naše průvodkyně velmi zábavnou formou přichystala. Úspěšný řešitel byl odměněn tradiční dokonalou pochoutkou, a sice Mozartovými koulemi.

 

Mládež reprezentuje město Lanškroun 

Od roku 1997 vyhlašuje město Lanškroun ve spolupráci s komisí pro výchovu a vzdělávání anketu s názvem „Mládež reprezentuje město Lanškroun“. Už z názvu je patrné, že anketa si klade za cíl představit veřejnosti úspěšné mladé lidi v kategoriích jednotlivci mladší, starší a kolektivy ve sportovním odvětví, vědomostních soutěžích a kultuře. Nominovat mladé reprezentanty mohou školy, sportovní organizace, ale i rodinní příslušníci.
Slavnostní vyhlášení výsledků ankety za rok 2022 se uskutečnilo ve středu 24. dubna 2023
v L'ARTu. Oceněným osobně poděkoval starosta města R. Vetchý, který zároveň s D. Flídrovou celý podvečer uváděl.  Mezi oceněnými z Dobráku byli autoři projektů na Festival vědy a techniky pro mládež v Pardubickém kraji: Karolína Rubešová, Klára Mihulková, Pavla Zapletalová, Pavla Černá, Petr Špirka a Filip Resler. Další ocenění si převzala Tereza Fajtová, Nikola Kubelková a Eliška Marešová za vítězství v soutěži Bücherwurm a Kateřina Krátká za úspěch v krajském kole Biologické olympiády.
Gratuluji všem oceněným žákům i žákyním a zároveň jim děkuji za vzornou reprezentaci školy, za jejich snahu, zájem, trpělivost a ochotu učit se novým věcem. Také bych jim chtěla popřát mnoho úspěchů i štěstí v dalších soutěžích a třeba i opětovné ocenění v anketě „Mládež reprezentuje město Lanškroun“.

Mgr. D. Krátká, ředitelka školy

 

Čarodějnické vyučování 

V pátek 28. dubna se, pravděpodobně díky filipojakubskému kouzlu, do prvních a druhých ročníků naší školy nevydaly děti, ale malí čarodějové a čarodějnice. Toto kouzlo však zapůsobilo i na paní učitelky a asistentky, takže tradiční výuku mohl čekat málokdo. Místo psaní, čtení a počítání se vařily lektvary, kde bylo nutné jednotlivé ingredience pečlivě odměřit a spočítat, četly se příběhy o slavných i méně slavných čarodějnicích, plnily se různé čarodějnické úkoly a čarodějnická drobotina se učila létat na koštěti. Ti nejodvážnější pak mohli vypít čarodějnické lektvary z žabího slizu a dračí krve.

Za vyučující 1. a 2. ročníků Eva Vetchá

 

Dopravní výchova ve 4. třídách 

V měsících dubnu a květnu čtvrťáci absolvovali dopravní výchovu. V teoretické části si ujasnili, co vše patří do povinné výbavy jízdního kola, či jak se chovat v silničním provozu. Procvičili si dopravní značky a různé situace na křižovatkách. Na konci této části je čekal test teoretických znalostí. Poté už své znalosti museli prokázat v praktické části na dopravním hřišti. Celé dopoledne trénovali jízdu po kruhovém objezdu, průjezd křižovatek řízených semaforem nebo dopravními značkami. Posledních 30 minut je už čekala jízda „naostro“, při které pan instruktor sledoval, zda už opravdu žádné chyby při jízdě na kole nedělají. Povedlo se! Všichni uspěli, a tak domů odcházeli nad míru spokojení a s čerstvým průkazem cyklisty.

Moc vám přejeme, aby vaše výlety na kole končily vždy bezpečným návratem domů.

E. Suldovská, M. Jirásková

Copyright (c) ZŠ Dobrovského 630, Lanškroun. All rights reserved.