Velký úspěch v programování

To, že programování není jenom chlapecká záležitost, ale že i děvčata jsou velmi úspěšná a šikovná v této oblasti, nám potvrdila Daniela Flídrová, žákyně V. A. Danielka se zúčastnila soutěže Minecraft Cup 2021. V kategorii I. stupně základních škol v soutěži kreativity a programovatelných mechanismů vybojovala skvělé 2. místo. Její úspěch je o to cennější, že v dané kategorii soutěžilo přes 400 dětí, do finále jich postoupilo 20. Bohužel závěrečné klání se nekonalo prezenčně v Praze, ale stejně jako většina soutěží v tomto školním roce pouze online. Soutěžící obdrželi ráno zadání a za dvě hodiny museli odeslat řešení. A to se naší žákyni velmi podařilo .
Daniele moc gratulujeme k vynikajícímu úspěchu, děkujeme jí za úspěšnou reprezentaci školy v mnoha soutěžích a přejeme jí mnoho studijních úspěchů na víceletém gymnáziu.

Mgr. D. Krátká, ředitelka školy

Pasování na čtenáře v prvních a druhých třídách

Přiblížil se konec školního roku, naši prvňáci již umí všechna písmenka a začínají číst první knížky. Druháci jsou již ostřílení čtenáři, ale loňská epidemiologická situace jim nedovolila, aby byli pasováni. Proto jsme uvítali pozvání paní ředitelky Radky Halberštátové k návštěvě městské knihovny. Pro některé děti to byla jejich úplně první návštěva. A ne ledajaká. Na naše malé školáčky zde čekalo překvapení – pasování na čtenáře. Museli si ho však zasloužit. Splněním různých úkolů dokázali paní knihovnici, že umí opravdu číst, znají pohádkové postavy i pohádky, ve kterých se vyskytují. A pak už přišla chvíle nejočekávanější. Pomocí kouzelného zaklínadla si přivolali osobu ze všech nejpovolanější – královnu Abecedku I., která je královským mečem pasovala na opravdové čtenáře. Ke správné oslavě patří i dárek. Děti dostaly hned tři: knihy První školní výlet nebo Katka a klokan ze šuplíku, čtenářský průkaz a možnost vypůjčit si v knihovně svou první knížku. Při návratu do školy se někteří nemohli dočkat, až si budou v knížce číst, a proto začali již po cestě.

MAKOŠ + třídní učitelky druhých tříd

Zdravé zoubky

Kolik zoubků máme v pusince? Kolik jich bude, až vyrosteme? Jak se o zoubky musíme starat, aby byly zdravé a zářivé i v dospělosti? Na tyto a mnohé další otázky dostali naši prvňáčci odpověď v rámci projektu „Zdravé zoubky“. Společně s Hurvínkem se malí školáčci dozvěděli, jak často, jak dlouho a jakou technikou si zuby čistit. Luštili zajímavé křížovky, doplňovačky a spojovačky. Po úspěšném vyřešení všech úkolů na děti čekalo krásné překvapení v kouzelných taštičkách. A co bylo uvnitř? Dárek pro zoubky – kartáček, zubní pasta, přesýpací hodiny v časovém intervalu čistění zubů a žvýkačky. To bylo radosti!

Z. Langrová + MAKOŠ

Otevření bazénu

bazen otevreni cerven 2021

Kraje pro bezpečný internet

Projekt Kraje pro bezpečný internet vznikl z grantového řízení Ministerstva vnitra ČR v roce 2014 a pokračuje pod záštitou Asociace krajů. Pardubický kraj je do něho zapojen již sedm let. E-learningové kurzy, videospoty, znalostní kvízy, prezenční semináře a další formy vzdělávání v oblasti bezpečnosti v kybernetickém prostoru mohou využívat žáci všech věkových kategorií, pedagogové, rodiče, senioři, pracovníci policie a sociálních služeb. Každým rokem se obsah vzdělávacích programů inovuje a přizpůsobuje novým trendům.

Online soutěž proběhla od září 2020 do konce března 2021. Po správném zodpovězení dvaceti kvízových otázek z oblasti bezpečného chování na internetu byli všichni úspěšní soutěžící z jednotlivých kol zařazeni do slosování o hodnotné ceny. Z naší školy se soutěže zúčastnilo 150 žáků. Štěstí se usmálo na Terezu Burešovou z 6. A, která dnes z rukou vedoucího školského odboru Pardubického kraje Mgr. Martina Kisse převzala ocenění za soutěžní kvíz 8-12 let.

Všichni žáci, kteří se soutěže zúčastnili, si zvýšili vědomosti o rizicích, možnostech prevence a pomoci při potenciálních hrozbách na internetu.